دوران بارداری، چند ویژگی مهم دارد، اول این که بدن آدم با فرمی که به آن عادت دارد، فرق می‌کند. یعنی هر بار آد خودش را در آینده می‌بیند، انگار بدنش را نمی‌شناسد، لباس‌هایی که عادت داشت راحت بپوشد، دیگر تنش نمی‌روند و تازه، هر هفته با هفته قبلش هم فرق دارد.

علاوه بر این‌ها، نکات زیادی هست که زنان باردار برای انتخاب لباس مناسب در این دوران باید رعایت کنند. مثلا توجه به فصلی که در آن قرار دارید یا میزان اضافه وزن، برآمدگی شکم، ماه بارداری، یا حتی حساسیت پوستی و بویایی که برخی در بارداری دچارش می‌شون و… از جمله مواردی است که نمی‌توان نسبت به آن‌ها بی‌توجه بود.

 ماه‌های اول و پنهان نگه داشتن موضوع

اگر شما هم جز خانم‌هایی هستید که دوست ندارند طی ماه‌های اول، کسی متوجه شکم برآمده آن‌ها شود دور پوشیدن لباس‌های تنگ را خط بکشید و بروید سراغ لباس‌های گشادتر کمد که در گذشته کمتر سراغی از آن‌ها می‌گرفتید. در این صورت در ماه‌های اول نیازی به تهیه لباس اضافی هم پیدا نخواهید کرد.

اولویت، راحتی است

بهترین پوشش در این دوران دامن‌های گشادی است که کمر کشی دارند و در ناحیه شکم آزارتان نمی‌دهد. برای انتخاب شلوار فعلا بی‌خیال شلوارهای کمردار شوید؛ تا چند ماه پس از بارداری که به وزن قبل برگشتید مجدد بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. شلوارهایی با جنس کش و اصطلاحا استرج به دلیل کمرهای کشی که دارند بهترین گزینه برای دوران بارداری است. البته به این شرط که حسابی راحت باشند و احساس فشار نکنید.

شلوار با شرایط ویژه بپوشید

اگر در ماه‌های اول می‌خواهید شلوار جین بپوشید می‌توانید دکمه شلوار را باز بگذارید و برای محکم نگه داشتن شلوار از کمربندهای ظریف کشی استفاده کنید تا به سایز مورد نظر شما تنظیم شوند. فقط حواستان باشد گره کمربند را کجا سفت می‌کنید. خلاصه خیلی مراقب باشید. قرار است نه شما و نه جنین دلبندتان اذیت نشوید.

ماسک صورت خانگی با عسل
مشاهده

تنگ و پرچین ممنوع

پوشیدن لباس‌های تنگ، نه تنها برای فرزندتان آزاردهنده است بلکه اندام شما را در این دوران خوب نشان نمی‌دهد. از پوشیدن بالاپوش‌های پر از چین هم خودداری کنید. تونیک‌های گشاد و راسته بپوشید تا بزرگ شدن سینه و شکم کمتر به چشم بیاید.

خرید هوشمندانه

حساب شده خرید کنید. اگر لباس‌هایی تهیه کنید که با بندهای ظریف یا کمربند و… سایزش تغییر می‌کند و اصطلاحا “فری سایز” است بعد از دوران بارداری هم می‌توانید روی پوشیدن آن حساب کند. ضمن اینکه تا پایان ماه نهم بارداری هم قابل استفاده است.

مانتوهای متناسب

مانتوهای جلوباز با برش‌های گشاد برای این دوران گزینه مناسبی است.چون احتیاجی به بستن دکمه ندارند. این مانتوها هم شیک است (چون قالب اندام شما را در این دوران نشان نمی‌دهد) و هم بسیار راحت. فقط برای زیر این مانتوها حتما بلوزهای گشاد یا پیراهن‌های آزاد انتخاب کنید.

رنگی رنگی بپوشید

در دوران بارداری سراغ لباس‌های مشکی نروید. فراموش نکنید که لباس‌های شاد و خوش آب و رنگ در روحیه خودتان هم اثرگذار است. می‌توانید ترکیب‌های رنگی که همیشه دلتان می‌خواسته اما به خاطر شرایط کاری یا سنتان از آن‌ها پرهیز می‌کرده‌اید را در این دوران امتحان کنید. به هر حال هیچکس یک خانم باردار را به خاطر گل‌های لباسش یا رنگوارنگی تیپش نه تنها ملامت نمی‌کند، بلکه همه تشویق هم می‌کنند و می‌گویند چه مادر خوش‌ذوق و خوشحال و باروحیه‌ای.

نخ و پنبه در اولویت است

هر چقدر جنس لباس نخی‌تر باشد و درصد کمتری مواد پلاستیکی داشته باشد برای یک خانم باردار مناسب‌تر است. چون درون لباس های پلاستیک تعریق بیشتری می‌کنید که قطعا برایتان آزاردهنده است. تازه ممکن است باعث حساسیت پوستی هم بشود.

ست لباس بچه گانه پسرانه برای تابستان
مشاهده

از لباس زیر غافل نشوید

لباس زیر نخی و ترجیحا سایزی بزرگ‌تر از قبل استفاده کنید تا احساس خفگی نکنید و شکم و سینه به دو قسمت تقسیم نشود. حتما می‌دانید که در زمان‌هایی خوب است از لباس زیر پوشیدن مرخصی بگیرید و احساس راحتی کنید.

کفش را جدی بگیرید

معمولا در این دوران سایز پاها بزرگ‌تر می‌شود. پس سراغ کفش‌های آزادتر بروید. خیلی طبیعی است که برایتان دائم خم و راست شدن سخت شود یا اینکه زود به زود کفش کلافه‌تان کند و دلتان بخواهد چند دقیقه‌ای از دستش خلاص شوید، پس،  برای خرید کفش نمونه‌های بند‌دار یا آن‌هایی که سخت پوشیده می‌شوند را فراموش کنید.