اگر باهدف بهبود مهارت‌های رهبری خود، ‌کتاب‌ها و مقالات روز دنیا را مطالعه کرده باشید، احتمالاً به فهرست مشترکی از رفتارهای رهبران موفق رسیده‌اید. ازجمله:

  • رهبران موفق به افراد خود بها می‌دهند و روابط خود را با افرادشان توسعه می‌دهند.
  • آن‌ها فرصت‌های رشد و پیشرفت را برای کارمندان فراهم می‌کنند.
  • آن‌ها باهوش‌ترین افراد را استخدام می‌کنند و متخصص‌ترین و آگاه‌ترین افراد را در اطراف خود نگه می‌دارند.
  • آن‌ها همیشه روی هدف نهایی متمرکزند و نتایج ارزشمند این پیروزی را لحظه‌ای از یاد نمی‌برند.

همه‌ی ما سال‌ها است که این جملات کلیشه‌ای را می‌شنویم. شکی نیست که توصیه‌های مربیان و استادان کسب‌وکار، بر اساس علم و منطق است، اما این توصیه‌ها در عمل چقدر قابل‌اجرا است؟

نخستین گام یک رهبر برای حرکت از کلیشه‌ها و تئوری‌ها، به نقطه‌ای که واقعاً تیم و سازمان خود را به‌طور بهینه و هدایت کند، چیزی به‌جز «اقدام و عمل» نیست.

دکتر جان استال ورت، یک کارآفرین سریالی است که در کتابی بانام رهبر خدمتگزار، نکاتی عملی و کاربردی را که از تجارب دنیای واقعی کسب‌وکار به‌دست‌آمده‌اند، با رهبران سراسر جهان به اشتراک گذاشته است.

اقدامات رهبر خدمتگزار

استال ورت سال‌ها رفتار رهبران مختلف را زیر نظر گرفته و بررسی کرده است و بر این اساس، برنامه‌ی پیشرفته‌ای را برای موسسه‌ی توسعه‌ی نیوتون تنظیم کرده است. به گفته‌ی او پنج اقدام رهبران، مسیر موفقیت تیم و سازمان را هموار می‌کند:

برای رسیدن به یک هدف بزرگ تلاش کنید

استال ورت طی تحقیقات خود دریافت که رهبران خدمتگزار در نخستین مرحله، چشم‌انداز قدرتمندی را تعریف می‌کنند و افرادشان را به پذیرش این چشم‌انداز، تشویق می‌کنند. این چشم‌انداز به فونداسیون عملکرد عالی تیم تبدیل می‌شود و به کارمندان انگیزه می‌دهد با حداکثر تلاش، بهترین دستاوردها را داشته باشند. یک هدف عالی، به زندگی حرفه‌ای کارمندان معنا می‌دهد.

قوانینی برای ارائه بازخورد سازنده
مشاهده

 

سطح استانداردها را بالا ببرید

رهبران خدمتگزار پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه کارمندان، ارزش‌های اصلی سازمانی را درک کرده‌اند، به‌مرورزمان استانداردهای شرکت را بالاتر می‌برند. آن‌ها ارزش‌های کیفی جدید مشارکت تیمی و پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری را شناسایی کرده و برای کارمندان شرح می‌دهند.

ارزش‌آفرینی درخشانی داشته باشید

رهبران خدمتگزار به کارمندانشان یاد می‌دهند که چگونه بیشترین ارزش را برای مشتریان به وجود آورند و پس‌ازآن هرگونه مانعی را که بر سر راه ارائه‌ی خدمات به مشتریان وجود دارد، رفع می‌کنند.

کار را بر اساس نقاط قوت افراد پیش ببرید

همان‌طور که استال ورت در کتاب خود می‌نویسد، یکی از مهم‌ترین حوزه‌های دانش شخصی، آگاهی از نقاط قوت فرد است. هنگامی‌که کارمندان کار خود را دوست دارند، به‌طور طبیعی با اشتیاق و پرانرژی کار می‌کنند. در این مرحله رهبر خدمتگزار راهی پیدا می‌کند که شغل افراد را با علاقه‌مندی‌های شخصی آنان ارتباط دهد و به‌این‌ترتیب نقاط قوت تیم را به اوج می‌رساند.

هرم سازمانی را برعکس کنید

رهبران خدمتگزار هرم قدرت سنتی شرکت را کنار می‌گذارند و در عوض با توانمندسازی کارمندان سطوح پایین و همچنین تقسیم وظایف به‌صورت مؤثر و هوشمندانه، اجازه می‌دهند تیم حداکثر پتانسیل خود را نشان دهد. در این سیستم جدید، وابستگی ناسالم کارمندان به رهبران، از بین برداشته می‌شود و فرهنگ «رهبر- رهبر» جایگزین فرهنگ سنتی «رهبر- پیروان» خواهد شد.

همان‌طور که گفتیم، این مراحل صرفاً مبتنی بر اقدام و عملکرد و نه تئوری و مفاهیم حوزه‌ی دانش رهبری هستند. به عقیده‌ی استال ورت، رهبر خدمتگذار در همان جبهه‌ای حضور دارد که تیم در آن فعالیت می‌کند و با استفاده از این دستورالعمل‌ها، فاصله‌ی تئوری‌ها و اقدامات موردنیاز برای رسیدن به نتایج شگفت‌انگیز را از بین می‌برد.

پنج تغییر ساده برای افزایش بهره‌وری در محیط کار
مشاهده