روز شنبه برای همه‌ی افراد یکی از بدترین روزهای هفته است. تعطیلات به پایان رسیده و عده‌ای باید دوباره سر کار بروند یا در کلاس‌های مدرسه و دانشگاه حضور پیدا کنند. همه چیز دوباره از نو آغاز می‌شود و از همه بدتر اینکه تا تعطیلات بعدی باید پنج روز صبر کرد. این یک واقعیت است و وضعیت اولین روز هفته یعنی شنبه‌ها هیچ موقع تغییر نخواهد کرد اما می‌توان با انجام یکسری کار ساده نهایت استفاده را از آن برد. شاید حتی بتوان شنبه‌ها را به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین ایام هفته تبدیل کرد.

 

۱- اول هفته را با انجام یک کار ساده آغاز کنید

شنبه‌ها را با انجام ساده‌ترین کار در لیست انجام کار آغاز کنید. اگر برایتان مقدور است تمام شنبه‌ها را به همین صورت آغاز کنید. تکمیل یک کار و کنار گذاشتن آن احساس موفقیت در فرد ایجاد می‌کند و با انرژی و انگیزه‌ی بیشتری سراغ کارهای بعدی می‌رود. انجام دادن کارهای بزرگ نیازمند تمرکز است و زمانی که فرد زمان زیادی برای انجام آن صرف می‌کند از لحاظ روحی و جسمی خسته می‌شود. در این شرایط به اولین چیزی که فکر می‌کند این است که شنبه‌ها همیشه خسته کننده‌ترین ایام هفته هستند.

کامل کردن یک کار، احساسی از آرامش ذهنی در فرد ایجاد می‌کند و هفته‌ای که با این حس آغاز شود تا آخر آن پرانرژی خواهد بود. به‌عنوان مثال صبح شنبه یک فنجان قهوه برای خودتان بریزید و ایمیل‌هایتان را چک کنید و سپس بر اساس اولویت به آن‌ها پاسخ دهید. پاسخ دادن ایمیل‌ها همچنین کمک می‌کند ذهن فرد از تعطیلات خارج شود و به مرور در جریان کار قرار بگیرد.

نشانه‌های هوش هیجانی رهبران کسب و کار
مشاهده

۲- انجام چالش‌انگیزترین کار را در اولویت قرار دهید

بعد از قرار گرفتن در جریان کار و احساس خوشایند تکمیل یک کار ساده سراغ کارهای سخت بروید. هنوز فرصت زیادی تا پایان روز مانده و انجام این کار سخت بار زیادی از روی دوشتان بر خواهد داشت. در این صورت دیگر نیازی نیست کل روز را با فکر کردن به آن کار سپری کنید و از انجام کارهای دیگر باز بمانید. احساس راحتی تکمیل این کار انرژی کل روز را تأمین خواهد کرد.

اگر کار بزرگی برای انجام دادن ندارید سراغ کاری بروید که برایتان خوشایند نیست. همیشه یک کار ناخوشایند وجود دارد که انجام آن را تا جای ممکن به تعویق می‌اندازیم و بهتر است در این مرحله انجام شود. کارهای ناخوشایند بار منفی دارند و روی ذهن سنگینی می‌کنند درنتیجه کیفیت سایر کارها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 

۳- اجازه ندهید خستگی میان روز انرژی‌تان را بگیرد

البته انجام این کار در تمام ایام هفته توصیه می‌شود اما اهمیت آن در روزهای شنبه بیشتر است. افراد در روز شنبه بعد از دو روز تعطیلی و تفریح دوباره وارد یک محیط جدی شده‌اند و طبیعی است که کنترل لازم روی مدیریت ساعت کاری نداشته باشند. از این جهت ایجاد یک وقفه‌ی کوتاه به عملکرد بهتر ذهن کمک می‌کند. اگر در شرکت کار می‌کنید برای ناهار از پشت میز بلند شوید و در محیطی متفاوت کمی قدم بزنید و استراحت کنید. اگر از منزل کار می‌کنید بیرون بروید و به ذهنتان اجازه دهید از کار فاصله بگیرد. با خودتان یک مجله یا کتاب داشته باشید و هر طور شده برای چند دقیقه چک کردن موبایل را کنار بگذارید.

بهترین استراتژی برای بازاریابی شرکت شما چیست
مشاهده

۴- فراموش نکنید شنبه‌ها نیز مانند روزهای معمولی هستند

اینکه شنبه‌ها تبدیل به یکی از بدترین ایام هفته شده‌اند نتیجه‌ی تفکر انسان‌ها است. این مغز اما است که تعیین می‌کند بعد از شنیدن هر لغت چه روحیه‌‌ای داشته باشیم. بنابراین اگر با شنیدن کلمه‌ی شنبه احساس بدی پیدا می‌کنید، آن را با یک کلمه‌ی مثبت در ذهنتان جایگزین کنید. هر شنبه آن کلمه‌ی مثبت را در ذهنتان مرور کنید و به طور کلی به اتفاقات مثبت فکر کنید. این طرز تفکر تأثیر فوق‌العاده زیادی روی روحیه می‌گذارد. اگر برای پیدا کردن افکار مثبت مشکل دارید جملات انگیزشی بنویسید و روی میز کار قرار دهید. هر زمان از روز که احساس کردید خسته شده‌اید به این نوشته‌ها نگاه کرده و ذهنتان را تقویت کنید.

تلاش برای بهتر کردن شنبه‌ها خودبه‌خود روی سایر ایام هفته نیز تأثیر می‌گذارد. به یاد داشته باشید این شما هستید که کارتان را کنترل می‌کنید. داشتن یک روتین متعادل به افزایش تمرکز و بهره‌وری کمک می‌کند. نباید اجازه دهید هیچ چیز دیگری روی شما تأثیر بگذارد. اول هفته را پرانرژی آغاز کنید تا تأثیر مثبت آن را روی کل ایام هفته مشاهده کنید.