تمیز و مرتب نگه داشتن یخچال و فریزر از مسائل مهم و ضروری آشپزخانه است و به سلامت و تازه ماندن مواد غذایی درون یخچال کمک می‌کند. برای آشنایی با برخی از نکات در رابطه با تمیز کردن یخچال در ادامه با ما همراه شوید.
مواد غذایی برای مدتی طولانی در معرض هوای درون یخچال قرار دارند و ممکن است بو یا طعم آن‌ها تحت تاثیر این هوا، تغییر کند. نظافت منظم فضای درون یخچال برای حفظ سلامت و تازگی مواد غذایی ضروری است، پس بهتر است به غیر از نظافت‌های برنامه‌ریزی شده، آن را هر روز و یا یک روز درمیان چک کرده و در صورت لزوم تمیز نمایید.
برای تمیز کردن یخچال، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

  • تمامی مواد غذایی را بیرون بیاورید تا بتوانید تمام گوشه و کنارها را تمیز کنید.
  • تمامی کشوها و قفسه‌ها را بیرون آورده و در آب گرم و صابون ظرفشویی خیس کنید.
  • از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن داخل یخچال استفاده کنید.
  • برای از بین بردن لکه‌های سخت از جوش شیرین استفاده کنید.
  • در صورت استفاده از سایر مواد شوینده به دستورالعمل و نکات نوشته شده روی بسته دقت کنید.

علاوه بر دنبال کردن این مراحل، رعایت نکات زیر در تمیز کردن یخچال می تواند به شما کمک کند.

آیا می‌توانم از لوازم شستشوی معمولی آشپزخانه برای تمیز کردن یخچال استفاده کنم؟

برای نظافت یخچال می‌توان از دستمال‌های مرطوب معمولی مختص آشپزخانه استفاده کرد و استفاده از سایر شوینده‌های مورد استفاده در آشپزخانه برای داخل یخچال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود . شوینده‌های آشپزخانه معمولا بسیار قوی هستند و مواد شیمیایی زیادی دارند که برای از بین بردن جرم‌های آشپزخانه استفاده می‌شوند . این مواد نباید چه به‌صورت مستقیم و چه غیر‌مستقیم در تماس با مواد غذایی قرار گیرند. پس استفاده از آن‌ها حتی در نبود مواد غذایی درون یخچال هم صحیح نیست. بهتر است به جای آن از مایع یا صابون معمولی ظرفشویی و کمی آب گرم استفاده کرده و درون یخچال و کشوهای آن را با این مواد تمیز کنید.

پیشنهاد‌های تابستانی برای دکوراسیون داخلی
مشاهده

استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها درون یخچال مجاز است ؟

استفاده از ضدعفونی‌کننده و سفید‌کننده‌ها برای تمیز کردن داخل یخچال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ این شوینده‌ها، مواد شیمیایی زیادی دارند که می‌تواند سبب ایجاد بیماری شود.

آیا پاک‌کننده‌های طبیعی می‌توانند مفید باشند؟

شوینده‌های طبیعی بهترین گزینه برای تمیز کردن وسایلی مانند یخچال که با مواد غذایی تماس دارند و به سلامت افراد خانوده مرتبط می‌شوند، هستند.
جوش‌شیرین معمولی و آب می‌تواند، ماده مناسبی برای پاک‌کردن لکه‌های سخت و از بین بردن بوی بد درون یخچال باشد . سرکه سفید هم می‌تواند برای تمیز کردن قسمت‌های فلزی و ضدزنگ، مانند درب یخچال‌های استیل، مورد استفاده قرار گیرد.
توجه داشته باشید که پیش از استفاده از هر کدام از این مواد، در تمام سطوح یخچال، آن را در ناحیه ی کوچکی از آن امتحان کرده و از سازگاری آن با جنس مواد استفاده شده در یخچالتان اطمینان حاصل کنید.

بهترین راه‌ها برای جلوگیری از کثیفی یخچال کدام‌اند ؟

بیرون آوردن تمام مواد درون یخچال و تمیز کردن آن می‌تواند بسیار وقت گیر و آزاردهنده باشد، برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است مراقب باشید تا یخچالتان کثیف نشود . راه‌های زیادی برای جلوگیری از کثیفی یخچال به حدی که نیاز به یک نظافت کلی زمان بر نداشته باشد وجود دارد. نکات زیر به شما کمک می‌کند تا وقت کم‌تری برای تمیز کردن یخچال خود صرف کنید.

  • هر روز تمام مواد غذایی درون یخچال را بررسی کرده و موادی را که فاسد شده و یا تاریخ مصرفشان گذشته است بیرون بیاورید.
  • اگر مواد غذایی سرریز کرده و درون یخچال ریخته‌اند بلافاصله آن را تمیز کنید؛ به خصوص موادی مانند شیر که می‌تواند بوی بدی ایجاد کند.
  • کمی جوش شیرین را درون یک ظرف ریخته و در پایین یخچال قرار دهید تا بوهای بد درون یخچال را به خود جذب کند.
ایده‌های دکوراسیون با رنگ سال 2018
مشاهده