در سال‌های نه چندان دور، شاید شنیدن خبر دوقلوزایی یکی از اعضای خانواده یا دوستان امری غیرمتداول محسوب می‌شد. اما امروزه با افزایش آمار چندقلوزایی در کشور به‌خصوص تهران، دیگر با شنیدن چنین خبری به اندازه قبل متعجب نمی‌شویم. با این حال هنوز هم اکثر افراد با دیدن کودکان دوقلو به وجد آمده و هیجان‌زده می شوند. همانقدر که داشتن فرزندان دوقلو می تواند تجربه‌ای جالب و متفاوت باشد، نگهداری از آنها نیز هیجان‌انگیز و در عین حال چالش‌برانگیز است. یکی از مسائلی که از اولین روز ورود کودکان دوقلو به خانه، ذهن پدر و مادر را به خود مشغول می کند، خرید تخت خواب مناسب برای آنها است. از گهواره‌های دوقلو گرفته تا تخت‌های دوطبقه، امروزه گزینه‌های متنوعی برای انتخاب تخت‌خواب فرزندان دوقلو پیش روی والدین قرار دارد. اگر شما نیز دوقلو باردار هستید و یا قصد دارید دکوراسیون اتاق دوقلوهای خود را تغییر دهید با ما همراه باشید تا با ایده‌های جالب برای انتخاب تخت مناسب برای فرزندان خود آشنا شوید.

1. کودکان بهتر است تا 2 سالگی به جای تخت از گهواره استفاده کنند. گهواره دوقلوها بسته به فضای موجود در اتاق خواب می تواند دوقلو و به هم‌چسبیده و یا جدا از هم انتخاب شود. انتخاب گهواره جدا از بیدار شدن یکی از دوقلوها به دنبال گریه و بیداری دیگری جلوگیری می کند. اما اگر فضای کافی در اختیار ندارید با انتخاب گهواره دوقلو می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

2. تخت دوطبقه یکی از انتخاب‌های مناسب برای دوقلوهای بالای 6 سال است. با استفاده از این تخت‌ها می‌توانید فضای بیشتری در اتاق داشته باشید. علاوه براین اگر یکی از کودکان نیمه‌های شب دچار مشکلی مثل استفراغ یا شب‌ادراری شود دیگر نیازی نیست خواهر یا بردار دوقلوی او را بیدار کنید تا روتختی‌ها را تعویض کنید. کودکان نیز خود علاقه زیادی نسبت به این تخت‌ها نشان می‌دهند و می توانند ساعت‌ها روی آنها بازی کنند. با این حال تخت دوطبقه می‌تواند گاهی خطرناک باشد. برای مثال اگر کودک نیمه شب بیدار شود شاید در پایین آمدن از تخت در تاریکی دچار مشکل شود و زمین بخورد و یا اگر فاصله بین تخت‌ها کم باشد، ممکن است کودک روی تخت پایین سر خود را به تخت بالا بکوبد و دچار آسیب شود. تخت‌های دوقلوی خیلی بلند نیز می‌تواند دسترسی به لامپ، پرده، پنکه و … را برای کودک تخت بالایی آسان کند. بنابراین موقع خرید این تخت حتما باید ارتفاع سقف اتاق را در نظر بگیرید. همچنین باید تختی دو طبقه‌ای را انتخاب کنید که فاصله بین هر طبقه آن به اندازه کافی باشد، طوری که شما بتوانید به راحتی و بدون نیاز به خم کردن سر روی تخت پایینی بنشینید. علاوه براینها، بلند بودن ارتفاع تخت دوطبقه، گذاشتن کودک در تخت موقع خواب و بوسیدن او قبل از خواب را دشوار خواهد کرد. بهتر است تختی را انتخاب کنید که بتوانید در آینده با بزرگ شدن فرزندان و یا نقل مکان به اتاق بزرگ تر، طبقات آن را از هم جدا کنید. تخت دو طبقه را بهتر است گوشه اتاق قرار دهید تا احتمال وقوع حادثه را کاهش دهید. تخت بالایی حتما باید برای جلوگیری از سقوط کودک از محافظ بلند و مناسب برخوردار باشد.

ایده های تزیین سیسمونی با گل کاغذی
مشاهده

3. تخت‌های دیواری، مبلی و تاشو از دیگر انتخاب‌های مناسب برای اتاق‌های کوچک هستند. البته این تخت‌ها نیز مانند تخت دوطبقه بهتر است بعد از 6 سالگی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین توصیه می‌شود این تخت‌ها به محافظ و قفل مجهز باشند تا کودک خود نتواند آنها را باز و بسته کند. در غیر این صورت ممکن است هنگام بیرون آوردن یا بستن تخت در خطر آسیب دیدگی دست و … قرار بگیرد.

4. تخت‌های مجهز به تخت کشویی انتخابی مناسب برای خانواده‌هایی است که دارای فرزند دوقلو و یک فرزند دیگر هستند. این تخت‌ها برای دوقلوها نیز می توانند مناسب باشند و به استفاده بهینه از فضای اتاق کمک کنند.

5. اگر اتاق خواب کودکان از فضای کافی برخوردار نیست می‌توانید به جای قرار دادن کمد و کشو در اتاق از تخت‌های کمد دار استفاده کنید.

6. اگرچه دوقلوها نیاز به تخت های جداگانه دارند، لزومی ندارد دیگر وسایل اتاق خواب نیز دو برابر خریداری شوند. برای مثال اگر فرزندان دوقلو از یک جنس باشند می توان لباس‌ها و کمد آنها را با یکدیگر تقسیم کرد. اگر هم دوقلوها دختر و پسر باشند می‌توان نصف کمد را به هر یک اختصاص داد و یا از 2 کمد کوچکتر استفاده کرد. برای تعویض پوشک نیز یک میز ترجیحا بزرگ برای هر دوی آنها کفایت می‌کند.

7. دکوراسیون اتاق کودکان دوقلو باید یکدست و منسجم باشد. انتخاب تخت‌ها و وسایل متفاوت باعث ایجاد حس به هم ریختگی در اتاق کودک می‌شود. حتی اگر جنسیت دوقلوها یکسان نباشد، توصیه می‌شود برای دیوار اتاق خواب و وسایل بزرگ مثل تخت، فرش و … یک رنگ پایه و خنثی را انتخاب کنید و برای ایجاد تفاوت در وسایل‌ آنها، روتختی‌ها، حوله و … را از رنگ‌های متفاوت مثل آبی برای پسر و صورتی برای دختر انتخاب کنید. از این طریق علاوه بر ایجاد انسجام در دکوراسیون اتاق خواب به دوقلوها کمک می‌کنید از همان کودکی شخصیت منحصر به خود را داشته باشند.

سرویس‌های بهداشتی خانه را برای بچه‌ها امن کنید
مشاهده

8. نگهداری از فرزندان دوقلو به طور حتم زحمت بیشتری می‌طلبد. خیلی اوقات والدین فرزندان دوقلو مجبور می‌شوند در ساعاتی از شبانه‌روز از آشنایان و اعضای خانواده کمک بگیرند. به همین دلیل توصیه می‌شود در اتاق خواب دوقلوها یک تا دو مبل برای بزرگسالان قرار دهید. صندلی یا مبل تابخور می‌تواند یکی از این مبل‌ها باشد.