راهنمای خرید عروسک حمامی برای بچه ها

باید قبول کنیم که همه کودکان و پدر و مادرها به حمام علاقه ندارند! شستشوی کودکان، کاری وقت‌گیر و پر ریخت و پاش است و گاه با اوقات تلخی همراه می‌شود؛ به‌خصوص برای والدینی که فرزند خردسال دارند. گرچه بسیاری از کودکان به آب ‌بازی علاقه دارند و از حمام استقبال می‌کنند؛ اما بعضی از آنها آب را غولی بی‌ سر و دم تصور کرده و از دوش گرفتن اجتناب می‌کنند. خوشبختانه این روزها با در دسترس بودن انواع عروسک ‌ها و ‌اسباب ‌بازی‌ های مخصوص حمام، این وضعیت کمتر دیده می‌شود. از اردک‌های زرد و عروسک‌ های شناور گرفته تا ماژیک‌های نقاشی روی دیوار حمام و حباب‌سازها؛ همه این ‌اسباب ‌بازی‌های آبی می‌توانند از حمام کردن خاطره‌ای خوش و لذت‌بخش به یادگار بگذارند. این عروسک‌ها نه تنها با جلب توجه کودک به خود، شستشوی او را آسان‌تر می‌کنند بلکه در رشد فکری و ذهنی کودک نیز نقش داشته و خلاقیت او را تقویت می‌کنند. «نی‌نی سایت» شما را در این مقاله با نمونه هایی از عروسک حمامی متناسب با سن و ویژگی های کودکان آشنا خواهد کرد.

انتخاب عروسک حمامی متناسب با سن کودک

اگر عروسک ‌های حمامی متناسب با سن کودک انتخاب شوند، به رشد فیزیکی، عاطفی و ذهنی او کمک می‌کنند. بعضی از این ‌اسباب ‌بازی‌ ها، مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت کرده و بعضی دیگر به رشد منطق، استدلال یا تخیل و خلاقیت آنها کمک می‌کنند. موقع حمام اجازه دهید کودک برای مدتی تنها بماند و با ‌اسباب ‌بازی‌ها و تخیلات خود بازی کند. البته باید نزدیک به او باقی بمانید تا از حوادث احتمالی پیشگیری کنید. ‌اسباب ‌بازی‌های حمامی حتی می‌توانند در آموزش رنگ‌ها، اشکال، حروف، اعداد، جنس‌ها و … کمک‌کننده باشند.

اسباب بازی حمامی برای بچه ها

 

 • عروسک‌ های حمامی مناسب قبل از 1 سالگی: در دوران نوزادی و سنین کمتر از 1 سالگی، عروسک‌ ها و ‌اسباب‌ بازی ‌هایی برای حمام مناسب هستند که به تقویت هماهنگی بین حرکات دست و چشم کودک کمک می‌کنند. کودکان در این سن خیلی قادر به نگه داشتن عروسک با دست نیستند و بیشتر از طریق حس بینایی و شنوایی با عروسک ‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین در این سنین باید بیشتر از ‌اسباب بازی ‌هایی استفاده کنید که دارای رنگ‌های مختلف هستند و از خود صدا پخش می‌کنند. ‌اسباب ‌بازی‌ های حباب‌ساز و ‌اسباب ‌بازی‌ هایی که با قابلیت پر شدن و خالی شدن آب همراه هستند نیز معمولاً توجه نوزادان را به خوبی جلب می‌کنند. عروسک ‌های شناور روی آب یا ‌اسباب ‌بازی‌ های چسبنده روی دیواره نیز انتخاب مناسبی هستند. اما ‌اسباب ‌بازی ‌های دارای قطعات ریز در این سنین به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند زیرا کودک را در خطر خفگی قرار می‌دهند.
 • عروسک‌ های حمامی مناسب بعد از 1 سالگی: در این سنین بهتر است بیشتر از ‌اسباب‌ بازی‌ هایی در حمام استفاده کنید که به تقویت فعالیت مغزی و حرکتی، منطق، تخیل و خلاقیت کودک کمک می‌کنند. انواع برچسب‌های اعداد، حروف و اشکال، پازل‌ها و نوشت‌افزارهای داخل حمام و…از گزینه‌های مناسب برای این سنین هستند. استفاده از کتاب داستان‌های ضدآب و خواندن داستان برای کودک داخل حمام نیز می‌تواند برای این سنین جالب باشد. عروسک‌های فرچه‌دار که با حرکت بر روی پوست به شسته شدن بدن کمک می‌کنند، از دیگر گزینه‌های مناسب برای این گروه سنی هستند.
راهنمای کامل خرید شیشه شیر کودک
مشاهده

انتخاب عروسک حمامی متناسب با روحیات کودک

کودکان آرام و درون‌گرا بیشتر به ‌اسباب ‌بازی ‌هایی علاقه نشان می‌دهند که نیاز به حرکت و جنب و جوش زیادی ندارند و به صورت خودکار عمل می‌کنند. آنها اغلب به کتاب داستان‌های ضدآب نیز علاقه دارند. در مقابل، کودکان فعال و برون‌گرا بیشتر ‌اسباب ‌بازی ‌هایی را ترجیح می‌دهند که به حرکت و جنب و جوش زیاد احتیاج دارند؛ مثل تور بسکتبال داخل حمام. اگر فرزند شما به حمام علاقه ندارد، موقع خرید عروسک او را نیز همراه با خود ببرید تا در انتخاب ‌اسباب ‌بازی نقش داشته باشد و به حمام کردن علاقه پیدا کند.

انتخاب عروسک حمامی متناسب با محیط حمام

در انتخاب عروسک ‌ها و ‌اسباب ‌بازی‌های حمامی باید به میزان فضای حمام و نوع کاشی‌های به کار رفته در آن نیز توجه کنید. عروسک ‌هایی که روی دیوار حمام نصب می‌شوند برای حمام‌های کوچک مناسب هستند زیرا بعد از اتمام حمام، روی دیوار باقی می‌مانند و سر راه قرار نمی‌گیرند. البته در بعضی از حمام‌ها از کاشی‌هایی با طرح برجسته استفاده می‌شود و این موضوع چسباندن ‌اسباب ‌بازی روی دیوار را با مشکل مواجه می‌کند. در این صورت بهتر است بیشتر از عروسک‌های شناور روی آب یا عروسک‌هایی استفاده کنید که روی بدنه وان چسبانده می‌شوند.

بازی کودکان در وام حمام

عروسک‌ های حمامی که باید از آنها دوری کنید!

 1. عروسک ‌های سمی: باوجود تحقیقات بسیار و پیشرفت‌های علمی، هنوز عروسک ‌های زیادی در سطح بازار به فروش می‌رسند که از استانداردهای ایمنی لازم برخوردار نیستند. بنابراین لازم است که حتماً موقع خرید این عروسک‌ها روی برچسب یا بسته‌بندی آنها را به‌دقت بخوانید و ‌اسباب ‌بازی‌های فاقد BPA، BPS، فتالات، PVC و سرب را انتخاب کنید. این مواد می‌توانند در ترشح غدد درون‌ریز و هورمون‌ها اختلال ایجاد کنند. این موضوع درمورد عروسک‌های حمامی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا عروسک‌های حاوی مواد سمی با قرار گرفتن در محیط گرم، سموم بیشتری از خود آزاد می‌کنند و این سموم از طریق تماس با پوست جذب بدن می‌شوند.
 2. عروسک‌ های دارای شکاف یا سوراخ: این ‌اسباب ‌بازی‌ ها، رطوبت را داخل خود نگه می‌دارند و باعث رشد کپک، قارچ و باکتری در عروسک می‌شوند. اردک‌های شناور روی آب از عروسک‌های پرطرفدار حمام هستند که بسیاری از آنها سوراخی در زیر خود دارند. با فشار دادن این عروسک‌ ها، آب به بیرون فوران می‌کند و کودکان به آن علاقه بسیار نشان می‌دهند. اما این عروسک ‌ها ممکن است باعث ورود آلودگی قارچی و میکروبی به آب وان یا دهان کودک شوند. بنابراین بهتر است از عروسک‌ های بدون سوراخ و شکاف استفاده کنید.
انتخاب لباس زیر برای باردارها
مشاهده

10 پیشنهاد خرید برای ‌اسباب ‌بازی حمامی

گرچه آب‌ بازی برای خیلی از کودکان لذت‌بخش است اما این لذت با وارد شدن شامپو یا صابون به چشم و دهان کودک به سرعت جای خود را به گریه و اوقات تلخی می‌دهد. عروسک‌ های حمامی در این شرایط، حواس کودک را پرت کرده و حمام کردن را به فعالیتی مفرح تبدیل می‌کنند. عروسک‌ های حمامی به تقویت ارتباط بین والدین و فرزند نیز کمک می‌کنند. در ادامه با چند نمونه پرطرفدار از ‌اسباب‌ بازی‌های حمامی آشنا خواهید شد:

 • ماژیک حمام: ماژیک‌های حمام معمولاً حاوی چندین رنگ پاستل‌ هستند. همراه این ماژیک‌ها معمولاً یک اسفنج نیز برای پاک کردن دیوار ارائه می‌شود. ماژیک‌ حمام باعث تقویت حس هنر و مهارت دست‌ در کودکان می‌شود. حدود قیمت: 20 تا 40 هزار تومان.

 

 •  عروسک شناور: این عروسک ‌ها در اشکال مختلف موجود هستند و سرگرمی جذابی برای استحمام فراهم می‌کنند. بعضی از این عروسک‌ ها دارای قابلیت پخش موزیک و نور بوده و یا به طور خودکار شروع به شنا کردن می‌کنند. حدود قیمت: 15 تا 100 هزار تومان.
 • کتاب داستان ضد آب: گاهی برای قصه گفتن هنگام حمام نیاز به یک کتاب ضد آب دارید. این کتاب‌ها می‌توانند ساعت‌ها کودک را سرگرم کرده و اوقات حمام را لذت‌بخش کنند. حدود قیمت: 40 تا 60 هزار تومان.
 •  قلاب ماهیگیری: کودک با این ‌اسباب ‌بازی می‌تواند ماهی را به قلاب انداخته و بصورت قرقره ای بالا بكشد. همچنین کودک می‌تواند ماهی را در زير آب فرو برده تا حباب درست كند. حدود قیمت: 50 تا 100 هزار تومان.

 

 • عروسک موزیکال: این عروسک‌ها از طریق یک سنسور صدا‌های بامزه‌ای مانند صدای آب، چند جمله یا آهنگ پخش می‌کنند. بعضی از آنها از قابلیت پخش نور نیز برخوردار هستند. حدود قیمت: 60 تا 120 هزار تومان.

 

 • عروسک شستشو: با کمک عروسک‌ های فرچه دار می‌توان توجه کودک را جلب کرده و شستشوی بدن او را با آسودگی خاطر بیشتری انجام داد. این فرچه‌های نرم در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها موجود هستند. حدود قیمت: 10 تا 20 هزار تومان.

 

 • استیکرهای حمامی: این استیکرها در شکل‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف مثل شکل انواع حیوانات اقیانوس موجود هستند و روی دیوار خیس یا خشک چسبانده می‌شوند. از آنها می‌توان به عنوان پازل نیز استفاده کرد. استیکرهای فومی روی آب نیز شناور باقی می‌مانند. حدود قیمت: 20 تا 40 هزار تومان.
 • بسکتبال حمامی: با این ‌اسباب ‌بازی می‌توانید حمام را به یک سرگرمی برای کودک تبدیل کنید. کافی است توپ‌ها را به سمت حلقه پرتاب کنید و در مورد رنگ توپ‌ها صحبت کنید. این ‌اسباب ‌بازی به تقویت هماهنگی میان چشم و دست کودک کمک می‌کند. از آن می‌توانید در خارج از حمام نیز استفاده کنید. حدود قیمت: 50 تا 70 هزار تومان.
 • عروسک حباب‌ساز حمام: کودک می‌تواند با دمیدن در این عروسک‌ها در حمام، حباب‌های زیبا ایجاد کند. بعضی از این عروسک ها با باتری کار می‌کنند و حباب‌سازی را به صورت خودکار انجام می‌دهند. بعضی حباب‌سازها نیز از قابلیت پخش موزیک برخوردار هستند و به دیوار می‌چسبند. حدود قیمت: 50 تا 100 هزار تومان.

 

 • جاعروسکی حمامی: تورها یا سبدهای نگهداری از عروسک‌های حمامی به مرتب ماندن محیط حمام و همچنین حس مسئولیت‌پذیری کودک کمک می‌کنند. با کمک آنها می‌توان جمع‌آوری ‌اسباب ‌بازی‌های حمامی و تمیز نگه داشتن حمام را به کودک آموزش داد. سوراخ‌های موجود در این سبدها باعث خروج آب اضافی از عروسک‌ها شده و از رشد قارچ و باکتری داخل آنها جلوگیری می‌کنند. حدود قیمت: 40 تا 200 هزار تومان.