درست همان موقع که باد سرد و سوزدار، سر مبارک را نشانه رفته است، وجود کلاه در کیف آدم حکم معجزه نجات‌بخش را پیدا می‌کند. با توجه به از راه رسیدن انواع سوزها، وقتش رسیده است که درباره محافظی به نام کلاه صحبت کنیم. در این نوشته ابتدا به‌طورکلی با انواع کلاه‌هایی که به فرم‌های مختلف صورت می‌آیند، آشنا می‌شوید و درنهایت به معرفی چند مدل کلاه زمستانه می‌پردازیم.

فدورا یا کابوی؟

شاید نام تعداد بسیاری از انواع معروف‌ترین كلاه‌های دنیا به گوش شما خورده باشد و یا حتی از طرفداران پر و پا قرص آن‌ها هم باشید. کلاه‌های لبه‌گرد به فدورا (fedora) معروف هستند. كلاه كابوی كه گردترین و پهن‌ترین نوع كلاه به لحاظ لبه‌دار بودن است و شاید بتوان آن را محبوب‌ترین كلاه در بین ایرانی‌ها خواند و حتی کلاه‌های دیگری مانند كلاه پشمی و کلاه بیس‌بال که همگی از انواع متنوع كلاه هستند. در این میان نكته مهم این است که کدام کلاه به کدام فرم صورت می‌آید؟

صورت قلبی شكل

اگر جزو افرادی هستید كه صورت قلبی شكل دارید، احتمالاً هنگام چیدن كلكسیونی از كلاه جزو خوش‌شانس‌ترین افراد خواهید بود! «بریت مك»، یكی از معروف‌ترین است استایلیست‌های خاورمیانه است كه در رابطه با این نوع صورت و انتخاب كلاه برای آن نظر جالبی دارد: «شما خیلی خوش‌شانس هستید چون همه مدل کلاه به نوع صورتتان می‌آید و انتخاب سختی پیش رو نخواهید داشت؛ اما اگر بخواهیم پیشنهاد ویژه‌ای برای شما داشته باشیم این است که از کلاه‌هایی با لبه‌های خمیده و یا پهن استفاده نكنید.» نكته دیگر این است كه اگر صورت قلبی شكل دارید باید كلاهی را انتخاب كنید كه پیشانی‌تان را باریک‌تر نشان دهد. کلاه‌های زمستانی گرد لبه‌دار می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

راه‌های مرتب نگه داشتن اتاق بچه‌ها
مشاهده

صورت دایره‌ای شكل

اگر صورتی با گونه‌های برجسته دارید كه طول و عرض آن به لحاظ اندازه با هم برابر است، صورتتان به‌اصطلاح دایره‌ای شکل است. در این صورت باید دنبال کلاه‌های نامتقارن باشید که فرم‌های هندسی نامنظمی دارند. نكته دیگری كه باید بدانید این است كه هرگز از کلاه‌هایی كه لبه آن‌ها خمیده است استفاده نكنید.

یك صورت به شكل بیضی

صورت‌های بیضی‌شکل به نحوی هستند كه معمولاً پیشانی آن‌ها به نسبت چانه بلندتر است. طراحان لباس می‌گویند افرادی كه صورت بیضی‌شکل دارند باید نوع كلاهشان را به نحوی انتخاب كنند كه ارتفاع چانه و پیشانی تقریباً یکسان به نظر برسد؛ بنابراین انتخاب كلاه لبه پهن بهترین گزینه برای صورت‌های بیضی‌شکل است که می‌تواند پیشانی این افراد را کوتاه‌تر نشان دهد.

صورتی با زاویه‌های مساوی!

صورت‌های مربعی شکل ازنظر متقارن بودن شبیه صورت‌های دایره‌ای هستند با این تفاوت که در پیشانی و چانه زاویه‌های تیز دارند. هنگامی‌که افراد با این نوع فرم صورت دنبال انتخاب كلاهی مناسب می‌گردند، استایلیست‌ها به آن‌ها کلاه‌هایی را توصیه می‌کنند که لبه‌های تیز صورتشان را بپوشانند. کلاه‌های زمستانی که تمام سر و گردن را می‌پوشانند گزینه‌های خوبی هستند. کلاههای لبهدار نیز برای این صورتها مناسب هستند.

مخصوص سرمای زمستان

معروف‌ترین کلاه‌های زمستانی در دنیا، کلاه‌های خزدار و كلاه «آویاتور» و یا كلاه دامن دار است. علاوه بر این مدل‌ها، کلاه‌های بافتنی منگوله‌دار (Bobble hat) و مدل‌ کلاه کج فرانسوی هم کاربرد زیادی دارند. استفاده از کلاه فرانسوی برای صورت‌های گرد توصیه می‌شود. افرادی که صورت قلبی دارند می‌توانند سراغ کلاه دامن‌دار بروند و صورت‌های بیضی هم می‌توانند از کلاه‌های منگوله‌دار استفاده کنند.

چه دکوراسیونی نوزاد شمارا باهوش تر میکند؟
مشاهده