سخنرانی اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موج گسترده‌ای از انتقادها بین سیاستمداران و سران احزاب این رژیم مواجه شده است.

به نقل از سایت عربی 21، مطبوعات رژیم صهیونیستی بحث و بررسی پیرامون سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد را گسترده‌تر کرده‌اند.

این مطبوعات به پاره‌ای از اشتباه‌ها و اشکالات سخنرانی نتانیاهو اشاره کرده‌اند.

روزنامه یدیعوت آحارنوت به‌نقل از تمار زیندبرگ رئیس حزب میرتس رژیم صهیونیستی نوشت: سخنرانی نتانیاهو بیانگر انزوای اسرائیل بود. نتانیاهو نظیر یک فرد مورد پیگرد ظاهر شد که به‌طور اساسی از یک نگاه سیاسی روشن برخوردار نیست. سخنرانی طولانی‌مدتی بود اما فقط دو کلمه اساسی در آن وجود دارد: “راه‌حل دو دولت”.

زیندبرگ گفت: “نتانیاهو باید از فرصت سازمان ملل استفاده می‌کرد و با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان ملاقات می‌کرد و از شروط خود دست برمی‌داشت و مسیر مذاکرات را بار دیگر آغاز می‌کرد”.

یوآل حسون رئیس فراکسیون حزب اردوگاه صهیونیست نیز گفت: “شیوه معمول نتانیاهو این است که وی به‌راحتی سخنرانی می‌کند اما با دشواری‌هایی در اجرای کارها روبه‌رو است. با وجود تمرکز سخنرانی‌اش علیه ایران که جای استقبال دارد، ولی باید بداند که راه شکست دادن ایران در ورود به مذاکراتی با فلسطینی‌ها و کشورهای عربی است که خود را شریک اسرائیل برای ایجاد ثبات امنیتی در خاورمیانه می‌دانند”.

وی افزود: نتانیاهو خوب سخنرانی می‌کند اما وقتی به ورود به پرونده فلسطین نزدیک می‌شود؛ هیچ گام عملی را اتخاذ نمی‌کند.

روزنامه صهیونیستی معاریو نیز به‌نقل از ایهود باراک نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی نوشت: عنصر مبالغه‌گویی و بزرگ‌نمایی کنار حالت تکبر در سخنرانی نتانیاهو غالب بود، علاوه بر این، نیمی از سالن از حضور رسمی رؤسا و میهمانان در سطح جهان خالی بود. صدای کف‌زدن فقط از محلی به گوش رسید که خود هیئت اسرائیلی در آنجا نشسته بود.

کاهش چشمگیر اعتبار مرکل در بین شهروندان آلمانی
مشاهده

وی افزود: سخنرانی نتانیاهو مملو از استفاده نادرست از اطلاعات امنیتی و منابع اطلاعاتی بود و این امر باعث خواهد شد تا ما در مقابل آن هزینه گزافی در آینده بپردازیم.

ایمن عوده عضو “فهرست مشترک” نیز گفت: نتانیاهو با سخنرانی‌های خود همواره علیه اعراب حرف می‌زند که مخالفت خودکار با هرگونه مذاکراتی با فلسطینی‌ها به‌شمار می‌رود؛ باوجود اینکه از آمادگی خود برای صلح سخن بر زبان می‌راند.

وی گفت: نتانیاهو زیبا حرف می‌زند و شعارهای پرزرق‌وبرق می‌دهد اما در واقعیت راه سندی نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز را دنبال می‌کند و مجالی برای همراهی با این سخنرانی مملو از دروغ نیست.