نتایج جدیدترین نظرسنجی هفته نامه “اشپیگل” از کاهش چشمگیر اعتبار و محبوبیت “آنگلا مرکل” در بین شهروندان آلمانی بخصوص به دلیل مناقشات اخیر در دولت ائتلافی بر سر مسئله سرنوشت رئیس سازمان اطلاعات داخلی خبر می‌دهد.

به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، نتایج جدیدترین نظرسنجی که به سفارش این هفته نامه آلمانی انجام گرفته است نشان می دهد که اعتبار “آنگلا مرکل”، صدر اعظم آلمان و “هورست زیهوفر”، وزیر کشور آلمان به شدت در بین شهروندان کاهش یافته است.

به این ترتیب این نتیجه نشان می دهد که مناقشات اخیر بر سر سرنوشت رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان نه تنها به اعتبار صدر اعظم بلکه وزیر کشور هم به شدت آسیب رسانده است.

جنجال و مناقشات بر سر “هانس گئورگ ماسن”، رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان از مصاحبه او با روزنامه “بیلد” آغاز شد. ماسن در این مصاحبه که 16 شهریور (هفتم سپتامبر) منتشر شد، مدعی شده بود که سازمان تحت نظارت او اطلاعات قابل استنادی در دست ندارد که نشان دهد خارجی‌ها در ناآرامی‌های شهر کمنیتس به‌صورت هدفمند تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

این سخنان در حالی مطرح شده بود که انتشار یک فیلم کوتاه از شهر کمنیتس در شبکه‌های اجتماعی، صحنه‌هایی از تعقیب دو تبعه خارجی‌ توسط گروهی از تظاهرات کنندگان افراطی را نشان می‌داد.

بعد از این اظهارات در حالی که حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات خواهان برکناری ماسن بودند، اما وزیر کشور آلمان از حزب سوسیال مسیحی همچنان از مواضع ماسن حمایت می‌کرد و این مسئله به مناقشات سختی در دولت ائتلافی منجر شد.

احزاب دولت ائتلافی بعد از اینکه از توافق اولیه خود درباره سرنوشت ماسن کناره‌گیری کردند چندی پیش به‌اتفاق آراء تصمیم گرفتند که رئیس سازمان اطلاعات داخلی را از سمت خود برکنار کرده و به سمت مشاور ویژه در وزارت کشور منصوب کنند.

علیرضا حیدری: دوست ندارم پس از خادم و در فضای کنونی، به فدراسیون کشتی بیایم/ شرایط این رشته بهتر از دو سال گذشته است
مشاهده

به این ترتیب این مناقشات ظاهراً برطرف شده اما به‌نوشته رسانه‌های آلمانی زخم‌هایی که به دولت ائتلافی وارد شده تا مدتها باقی خواهد ماند.

 در نظر سنجی هفته نامه “اشپیگل” که در فاصله زمانی 24 تا 29 سپتامبر از بین 1039 شهروند آلمانی واجد شرایط انجام شده است از آن ها درباره 20 نفر از سیاستمدارانی که آن ها آرزو دارند در آینده نقش سیاسی مهم تری در کشورشان ایفا کنند پرسیده اند و بر این اساس تنها 47 درصد شهروندان آلمانی درباره مرکل این گونه ابراز امیدواری کردند و 49 درصد مخالف نقش سیاسی قدرتمندانه صدر اعظم خود در آینده کشورشان بودند.

این در حالی است که حدود یک سال پیش و در سپتامبر سال 2017 حدود 68 درصد شهروندان آلمانی حامی مرکل بودند.

میزان رضایت از “هورست زیهوفر”، رئیس حزب سوسیال مسیحی و وزیر کشور آلمان هم که در دو هفته آینده در بایرن انتخابات ایالتی را در پیش رو دارند نسبت به نظر سنجی اخیری که در ژوئن 2018 انجام شده بود حدود 12 درصد کاهش داشته است. وی با کسب 27 درصد محبوبیت در این زمینه با وزیر سلامت آلمان از حزب دموکرات مسیحی برابر بوده و با فاصله زیاد پشت “آندره ناهلس”، رئیس حزب سوسیال دموکرات با 34 درصد رضایتمندی در بین شهروندان قرار دارد.

“کریستین لیندنر”، رئیس حزب لیبرال دموکرات هم با 8 درصد افزایش محبوبیت تقریبا با صدر اعظم و معاون وی که 46 درصد شهروندان آرزوی نقش سیاسی مهمی در کشورشان برای آن ها را داشتند برابری می کند.

“فرانک والتر اشتاین مایر”، رئیس جمهور آلمان هم در این لیست با کسب 70 درصد رضایتمندی قبل از مرکل و معاون وی و رئیس حزب لیبرال دموکرات قرار گرفت.

علی امیری: اعتراف اصفهانیان برای نساجی امتیاز نمی‌شود و حلالش نمی‌کنیم/ آقای تاج! دیگر صدای چند نفر باید دربیاید که دست به کار شوید!؟
مشاهده

حالا در این شرایط “منفرد وبر”، نامزد احتمالی برای ریاست کمیسیون اروپا و رئیس فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا از حزب سوسیال مسیحی آلمان در سخنانی از دولت ائتلافی آلمان درخواست کرده است که بیش از این استبداد و قدرت صدر اعظم آلمان را تضعیف نکنند.

وی تاکید کرد که پایداری آلمان برای یک اروپای قدرتمند اهمیت دارد. آنگلا مرکل در این راستا نقش بزرگی ایفا می کند و برای کار خود در اتحادیه اروپا بسیار قدردانی می شود. وی خواستار حمایت احزاب دولت ائتلافی آلمان از مرکل در مذاکرات بسیار مهم پیش رو از جمله درباره مسئله مهاجرت و برگزیت شد و اعلام کرد که در غیر این صورت منافع آلمان تضعیف خواهد شد.

اخیرا “فولکر کایدر”، معتمد مرکل در ائتلاف احزب متحد مسیحی با وجود حمایت های خانم صدر اعظم آلمان نتوانست برای ریاست فراکسیون این اتحادیه از نمایندگان  این فراکسیون رای اعتماد بگیرد و برکنار شد. این مسئله به عنوان علامت آشکار مقاومت داخلی علیه مرکل به عنواان رئیس حزب دموکرات سیاسی ارزیابی می شود.