راهنمای خرید ساک نوزاد

کیف لوازم نوزاد یکی از اولین و مهم‌ترین وسایلی است که به عنوان مادر از آن استفاده می‌کنید. اگرچه حمل لوازم نوزاد در کیف معمولی نیز امکان‌پذیر است اما این کیف‌ها اغلب از فضای کافی برخوردار نبوده و نظم بخشیدن به وسایل را با مشکل مواجه می‌سازند. از طرفی احتمال کثیف شدن آنها با شیشه شیر، پوشک کثیف و … نیز وجود دارد. در حالی که کیف و ساک های مخصوص لوازم نوزاد به راحتی تمام وسایل کودک و حتی لوازم شما را می‌توانند در خود جای دهند. جیب‌های متعدد این کیف‌ها، نگرانی از بابت گم شدن وسایلی مثل گوشی تلفن همراه، دسته کلید، کیف پول و … را نیز کاهش می‌دهند. با توجه به اینکه امروزه در بازار، گزینه‌های مختلفی برای خرید کیف و ساک وسایل نوزاد وجود دارد، شاید انتخاب گزینه مناسب برایتان گیج‌کننده به نظر برسد. اما نگران نباشید چرا که این راهنما، شما را با مدل‌های رایج کیف نوزاد و مزایا و معایب هر یک آشنا خواهد کرد.

خرید کیف دستی برای وسایل نوزاد

این نوع ساک وسایل نوزاد مانند یک کیف دستی بزرگ و خوش استایل است. بنابراین کمتر به کیف نوزاد شباهت دارد اما بسیار کارآمد بوده و از فضای کافی برخوردار است. کیف دستی نوزاد در طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های مختلف در بازار موجود است. این کیف‌ها معمولاً یک بند بلند یا دو بند کوتاه دستی دارند و بین مادرها بسیار محبوب هستند.

راهنمای خرید کیف دستی نوزاد
 • مزایای خرید: کیف دستی نوزاد به کیف‌های معمولی شباهت بیشتری دارد. بنابراین با استفاده از آن کمتر کسی متوجه می‌شود که شما در حال حمل کیف نوزاد هستید! یکی دیگر از مزایای این کیف‌ها، تنوع آنها در رنگ و طرح است. بنابراین می‌توانید آنها را با لباس مورد نظر خود ست کنید. این کیف‌ها را می‌توانید در آینده برای مقاصد دیگر نیز مورد استفاده قرار دهید.
 • معایب خرید: این کیف، وزن وسایل را روی یک طرف بدن منتقل می‌کند. بنابراین می‌تواند منجر به درد شانه و گردن شود. یک طرفه بودن آن، حرکت دست‌ها را نیز محدود کرده و رسیدگی به کودک را دشوار می‌کند. البته بعضی از این کیف‌ها با بند جداگانه شانه‌ای یا بند مورب نیز همراه هستند و می‌توان آنها را به کیف رودوشی یا مسنجر (کیف‌هایی که به صورت مورب روی شانه قرار می‌گیرند) تبدیل کرد. اگر این کیف وسایل نوزاد به اندازه کافی جیب داخلی نداشته باشد، پیدا کردن وسایل کوچک را با مشکل مواجه می‌سازد. در این صورت می‌توانید به طور جداگانه کیف‌های داخلی نظم‌دهنده برای ساک دستی وسایل نوزاد تهیه کنید.
 • حدود قیمت خرید: 60 تا 500 هزار تومان
ست لباس زن وشوهری
مشاهده

خرید کیف مسنجر برای وسایل نوزاد

کیف‌ مسنجر یا همان کیف های یک طرفه دارای یک بند بلند است که به صورت مورب روی بالاتنه قرار می‌گیرد. البته می‌توان بند آن را روی یک شانه نیز قرار داد. مورب بودن بند کیف نوزاد، حمل آن را آسان‌تر کرده و فشار کمتری بر شانه و گردن وارد می‌کند. همچنین آزادی حرکت بیشتری به والدین داده و رسیدگی به نوزاد را آسان‌تر می‌کند.

راهنمای خرید ساک نوزاد
 • مزایای خرید: این کیف های مخصوص حمل وسایل نوزاد اغلب ساده و خوش استایل هستند. بنابراین یکی از انتخاب‌های محبوب پدرها نیز به شمار می‌آیند. از آنجایی که این کیف‌ها وزن را به طور مناسب‌تری روی بالاتنه تقسیم می‌کنند، نگرانی کمتری از بابت سنگین شدن آنها وجود دارد. کیف‌های مسنجر اغلب دارای جیب‌های داخلی و خارجی متعدد هستند و به راحتی به وسایل نوزاد و والدین نظم می‌دهند. برای مثال می‌توان پوشک‌ها را در یک جیب، لباس‌های تمیز را در جیب دیگر و خوراکی‌ها را در بخشی دیگر از کیف قرار داد.
 • معایب خرید: از آنجایی که این کیف ها دارای جیب‌های متعدد در سایزهای مختلف و غیرمعمول هستند، با بزرگ شدن نوزاد نمی‌توانید به راحتی از آن برای مقاصد دیگر استفاده کنید. برای مثال جیب مخصوص شیشه شیر ممکن است برای مقاصد دیگر کارآمد نباشد.
 • حدود قیمت خرید: 80 تا 500 هزار تومان

خرید کوله‌پشتی برای وسایل نوزاد

کوله‌پشتی وسایل نوزاد شبیه به کوله‌های معمولی است؛ با این تفاوت که بخش‌ها و جیب‌های داخلی و خارجی بیشتری دارد. این کوله‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف،مخصوص مادرها و پدرها، موجود هستند.

کوله پشتی وسایل نوزاد
 • مزایای خرید: جیب‌های متعدد این کیف آن را بسیار کارآمد کرده است. عمق زیاد کوله‌پشتی نوزاد، امکان حمل وسایل زیاد و سنگین را فراهم می‌کند. کوله‌پشتی از لحاظ سلامت اسکلتی-عضلانی والدین، نسبت به سایر کیف‌های نوزاد انتخاب بهتری است زیرا وزن را به طور مساوی در دو طرف بدن تقسیم می‌کنند. بنابراین از آنها می‌توان برای ساعت‌های طولانی‌تری استفاده کرد. کوله‌پشتی، دست‌ها را نیز آزاد گذاشته و رسیدگی به نوزاد را آسان‌تر می‌کند.
 • معایب خرید: کوله‌پشتی نسبت به کیف‌های دستی، دسترسی به وسایل را سخت‌تر می‌کند زیرا برای برداشتن وسایل باید هر بار آن را از پشت خود بیرون بیاورید و مجدد روی شانه‌ها بیندازید. همچنین اگر قصد استفاده از آغوشی نوزاد را داشته باشید باید برای حمل هم‌زمان کوله پشتی از قدرت عضلانی کافی برخوردار باشید. در غیر این صورت، فشار و وزن ناشی از آغوشی نوزاد از جلو و کوله پشتی از پشت، فشاری مضاعف بر بدن وارد کرده و شما را دچار عدم تعادل و دردهای عضلانی-اسکلتی خواهد کرد.
 • حدود قیمت خرید: 200 تا 500 هزار تومان
راه‌های بزرگ نشان دادن اتاق نوزاد
مشاهده

نکاتی که باید هنگام خرید کیف و ساک وسایل نوزاد به خاطر بسپارید

 • کیف مخصوص حمل وسایل نوزاد باید از فضای کافی برخوردار باشد؛ چرا که شما برای هر بار بیرون رفتن از خانه به حمل حداقل 5 عدد پوشک، 1 تا 2 عدد لباس نوزاد، 1 تا 2 عدد شیشه شیر، پتوی کوچک، پماد ضد حساسیت، دستمال، محفظه شیر خشک، کاور شیر، پستانک، پیشبند، اسباب‌بازی و وسایلی مثل کیف پول و دسته کلید احتیاج دارید. در صورت امکان بهتر است یک لباس اضافی نیز برای خودتان داشته باشید زیرا احتمال کثیف شدن لباس شما هم وجود دارد.
 • ساک وسایل نوزاد باید به راحتی قابل شستشو و تمیز شدن باشد زیرا احتمال لک شدن آن با پوشک کثیف، شیر، خوراکی و … زیاد است. بنابراین بهتر است کیفی را انتخاب کنید که لکه‌ها را روی خود نگه نمی‌دارد و به راحتی شسته می‌شود.
 • بسیاری از کیف‌های حمل وسایل نوزاد دارای بند جداگانه برای اتصال به کالسکه هستند و پیاده‌روی طولانی‌مدت با کالسکه را آسان می‌کنند. اما برای استفاده از آنها باید از استحکام کالسکه مطمئن شوید. در غیر این صورت آویزان کردن کیف نوزاد به کالسکه ممکن است باعث عدم تعادل و افتادن کالسکه شود.
 • هرچقدر تعداد جیب‌های داخلی کیف نوزاد بیشتر باشد، نظم بخشیدن به وسایل راحت‌تر می‌شود. جیب عایق‌دار برای شیشه شیر نیز می‌تواند بسیار کارآمد باشد و ساعت‌ها دمای شیر را حفظ کند. از این جیب می‌توانید برای خنک نگه داشتن بطری آب نیز استفاده کنید.
 • بهتر است ساک حمل وسایل نوزاد با زیپ باز و بسته شود. به این ترتیب احتمال بیرون ریختن وسایل هنگام دولا شدن برای رسیدگی به کودک کمتر می‌شود.
نکاتی قبل از خرید لباس عروس
مشاهده