نکاتی که درچیدمان سیسمونی باید درنظر بگیرید

یکی از دغدغه‌های مادران در دوران بارداری انتخاب دکوراسیون مناسب و توجه به چیدمان سیسمونی اتاق نوزاد است. درصورتی‌که جزو مادران باردار هستید و به‌زودی عضو جدیدی به خانه شما اضافه می‌شود قبل از اینکه برای خرید لوازم ضروری تصمیم جدی بگیرید چند نکته دکوراسیونی در مورد اتاق نوزاد و چیدمان سیسمونی را بدانید تا با توجه به این نکات مهم از خریدهای اشتباهی پرهیز کنید و وسایل مناسبی را به اتاق نوزاد راه دهید.

1-به‌ راحتی و آسایش خودتان اهمیت دهید

گروهی از مادران به‌قدری در خرید اسباب و وسایل موردنیاز نوزاد غرق می‌شوند که خودشان را فراموش می‌کنند؛ اما نکته مهم اینجاست که آسایش و رفاه مادر با راحتی کودک در ارتباط است و به همین دلیل توصیه می‌شود که اسباب آرامش خودتان را هم فراهم کنید. یک پیشنهاد این است که در کنار تخت نوزاد، تخت ساده یا کاناپه‌ای که قابلیت تبدیل‌شدن به تخت دارد را برای خودتان در نظر بگیرید. این تدبیر در زمان مراقبت شبانه از نوزاد یا در مواقع بیماری او بسیار کارآمد خواهد بود. علاوه بر این برای قرار دادن لباس‌های شسته شده نوزاد و تا کردن لباس­ها هم می‌توانید از این تخت استفاده کنید.

نکات کاربردی چیدمان سیسمونی

2-اجناس باکیفیت را انتخاب کنید

هنگام چیدمان سیسمونی و خرید لوازم تازه برای اتاق نوزاد، لباس‌ها و وسایلی را انتخاب کنید که بادوام و قابل‌شست‌وشو باشند. درست که کودک در حال رشد و بزرگ شدن است اما یکسری از وسایل اگر بی‌کیفیت باشند، به‌سرعت فرسوده می‌شوند. به‌طور مثال بهتر است کف اتاق نوزاد کف‌پوش‌های چوبی باکیفیتی داشته باشد و بر روی آن یک فرش نرم و راحت قرار گیرد تا مادر و فرزند در این اتاق احساس آرامش بیشتری داشته باشند. درصورتی‌که تعویض کف‌پوش و خرید لمینیت­های باکیفیت برایتان گران تمام می­شود، تمام کف اتاق را با موکت با­کیفیتی بپوشانید که قابلیت شست‌وشو داشته باشند.

چگونه از پُف چشم بارداری خلاص شوم؟
مشاهده

3-از طرح‌های شلوغ فاصله بگیرید

یک راه ساده برای زیبایی اتاق نوزاد استفاده از کاغذدیواری‌های مختلف است. کاغذدیواری‌ها می‌توانند با داشتن رنگ‌ها و طرح‌های کارتونی حس خوبی را به اطرافیان منتقل کنند اما لزومی ندارد که برای نوزاد نورسیده به دنبال طرح‌های شلوغ و رنگ‌های تند باشید. بهتر است کاغذدیواری‌ها را نسبتاً ساده با رنگ­های خاموش در نظر بگیرید. درصورتی‌که از کاغذ دیوارهایی با طرح‌های کلاسیک استفاده کنید و روی دیوار طاقچه‌هایی پر از اسباب‌بازی قرار دهید این طراحی داخلی تا چند سال برای نوزاد شما ماندگار و قابل‌تغییر است و لزومی ندارد با بزرگ شدن کودک به‌سرعت به فکر تغییر دکوراسیون کلی باشید.

در چیدمان سیسمونی از طرح های شلوغ فاصله بگیرید

4-رنگ قرمز را حذف کنید

زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید سلول‌های چشمش آن‌قدر رشد یافته نیست که بتواند کلیه رنگ‌ها را تشخیص دهد. به همین دلیل هنگام خرید وسایل سیسمونی لازم نیست که همه رنگ‌ها را در اتاقش داشته باشید. در ابتدا نوزاد فقط می‌تواند سه رنگ سیاه، سفید و خاکستری را تشخیص دهد و بعد به‌مرورزمان می‌تواند رنگ‌های دیگر را هم تفکیک کند. به همین دلیل توصیه می‌شود که در بدو تولد به سراغ رنگ‌های خنثی و ملایم بروید و به‌تدریج با رشد کودک، رنگ‌های دیگر را به دکوراسیون اتاق کودک اضافه کنید. ضمن اینکه طراحان داخلی به مادران باردار توصیه می‌کنند از کاربرد رنگ قرمز در دکوراسیون سیسمونی خودداری کنند. استفاده از رنگ‌های ملایم‌تر مانند آبی آسمانی، سبز کمرنگ و صورتی انتخاب‌های مناسبی برای دکوراسیون اتاق کودک هستند و با چشم‌های کودک سازگاری بیشتری دارند.

5-در چیدمان سیسمونی خلاقیت به خرج دهید

یک ایده زیبا، خاطره‌انگیز و ارزان‌قیمت برای چیدمان دکوراسیون اتاق کودکتان این است کمی خلاقیت به خرج دهید و کاری کنید که رد پایی از دوران کودکی خودتان، در داخل اتاق فرزندتان هم دیده شود. پیشنهاد ما این است که نمونه‌هایی از صفحات یا جلد کتاب‌های قدیمی دوران کودکی­تان را قاب کنید. 5 یا 6 عدد از این قاب‌های کوچک تهیه‌کرده و آن‌ها را در یک یا دو ردیف کنار هم روی دیوار نصب کنید. با بزرگ شدن کودک و زمانی که او قادر به خواندن می‌شود، جذابیت این تابلوها برایش بیشتر می‌شود.

اشتباهات رایج دکوراسیونی و نحوه اجتناب از آنها
مشاهده

خلاقیت در چیدمان سیسمونی

6-وسایل سیسمونی را منظم بچینید

برای اینکه از همان ابتدای تولد کودک از شلوغی و به‌هم‌ریختگی اتاق او پیشگیری کنید توصیه می‌شود که به فکر خرید چند نظم‌دهنده باشید. نظم‌دهنده مناسب برای اتاق کودک در شکل‌های مختلف در بازار موجودند. می‌توانید سبدهای زیبایی بخرید و آن‌ها را روی یک طاقچه قرار دهید. باکس‌های کوچک و بزرگ هم برای قرار دادن داخل کمد مناسب به نظر می‌رسند. به‌هرحال باید به دنبال وسایل مختلفی باشید که به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی احتمالی اتاق را کاهش دهد و بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن وسایل به‌هم‌ریخته را به‌جای اولیه‌شان برگردانید. اگر قبل از تولد نوزاد نظم‌دهنده‌های مختلفی برای انواع و اقسام وسایل و لباس‌های او در نظر بگیرید، بعد از تولد نوزاد از بابت ساماندهی اتاقش کمتر دچار استرس و مشکل می‌شوید. درصورتی‌که دستی در خیاطی دارید می‌توانید چنین نظم‌دهنده‌ای را برای قرار دادن روی لبه تخت کودک یا سایر قسمت‌های اتاق بدوزید. بدین منظور پارچه‌هایی سبک و قابل‌شست‌وشویی را در نظر بگیرید.

وسایل سیسمونی را منظم بچینید