13 اکتبر(21 مهر) روز بدون سوتین نام گرفته است. علت نام گذاری این روز افزایش آگاهی درباره سرطان سینه و راهکارهایی برای پیشگیری از آن است.
باید در نظر داشت همیشه بین خانمها اختلاف است، برخی می‌گویند باید سوتین پوشید و برخی می‌گویند نه. یک عده هم می‌گویند تنها برخی ساعات روز باید سینه‌بند به تن کرد و در عین حال بعضی هم معتقدند هیچ نیازی به پوشیدن لباس زیر نیست! این نظرات متنوع شاید شما را یاد داستان پیرمرد و بچه و الاغ بیندازد که هر کسی از ظن خودش پیشنهاد سوارش شدن بر الاغ را می‌داد! شاید هم سوال کمی فلسفی به نظر بیاید: پوشیدن یا نپوشیدن لباس زیر! در ادامه شما به پاسخ این سوال فلسفی خواهید رسید.
این باورها را مرور کنید:

1. پوشیدن سوتین الزامی است

براساس برخی مطالعات سینه‌بند باعث ترک پوست، لاغر شدن و از بین رفتن استحکام سینه می‌شود بنابراین این باور می‌تواند غلط باشد.

2. برای مقابله با جاذبه زمین لازم است

بیشتر خانم‌ها فکر می‌کنند که استفاده از سوتین ممکن است از افتادگی سینه‌ها و آویزان شدن آنها جلوگیری کند. در حالی که به نظر می‌رسد این فقط یک قانون زنانه است و ربطی به کشف نیوتن ندارد. واقعیت این است که این لباس می‌تواند رشد بافتی را که از سینه محافظت می‌کند، محدود کند. به همین دلیل هیچ مزایای فیزیولوژیکی برای استفاده از لباس زیر مطرح نیست.

3. آنهایی که زیرشان میله دارند بهترند

این نوع لباس زیر به سینه فرم می‌دهد و به نظر بسیار ظریف می‌آید، اما جنبه‌های منفی زیادی دارد. استفاده بیش از حد از این نوع لباس زیر می‌تواند باعث زخم‌های داخلی و خارجی شود. این نوع سوتین با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است.

پنج قانون طلایی برای ترکیب رنگ‌ها در لباس
مشاهده

4. سوتین را شب‌ها هم باید به تن داشته باشید

برخی خانم‌ها سینه‌بند را شب‌ها هم درنمی‌آورند زیرا آنها درباره اثرات جاذبه زمین نگران هستند و باور دارند که به تن داشتن سوتین احساس راحتی بیشتری به آنها می‌دهد تا به روی شکم بخوابند. این باور نیز اشتباه است اما این مورد کاملا بستگی به راحتی و عادت هر فرد دارد.

5. سینه‌های بزرگتر بند سفت‌تر می‌خواهد

قبل از اینکه بدانید نیاز به تنظیم چه چیزی دارید بهتر است بدانید سینه‌بندی که می‌پوشید باید دارای بندهایی متناسب با اندازه و وزن سینه باشد. اگر سینه‌های بزرگ دارید بند باید کلفت‌تر باشد. بهتر است به این نکته هم دقت کنید که هرچه فشار بیشتری به نوارها وارد شود لیگامان‌ها کمتر کار می‌کنند. زمانی که شما لباس زیر تنگ را در‌می‌آورید سینه‌ها شل‌تر از حالت معمول است و به نظر می‌رسد آنها پیوندهای الاستیکی داشتند که بعد از ساعت‌ها کشیده شدن آزاد شده‌اند.

6. هنگام ورزش و بارداری نیاز به حمایت بیشتری دارید

این موضوع می‌تواند درست باشد زیرا زمانی که ورزش می‌کنید همانطور که وقتی باردار هستید سینه‌ها رشد بیشتری می‌کنند. بنابراین باید سوتین خاصی بپوشید و همیشه به خاطر داشته باشید که شب‌ها و بعد از یک ورزش که حسابی عرقتان را درآورد لباس زیرتان را درآورید.

چطور انتخاب کنید؟

بحث انتخاب سوتین تنها مربوط به رنگ و مدل نیست و این لباس بهداشت و سلامت شما را تضمین می‌کند. سوتینی که اندازه نباشد یا درست از سینه حمایت نکند، بافت سینه را از جای خود می‌چرخاند و به سمت زیربغل یا اطراف دیواره سینه می‌برد. سوتینی که حمایت کافی را ایجاد نمی‌کند ممکن است بافت سینه را در طول زمان کشیده و باعث شود سینه آویزان شود. لباس زیرتان را از پارچه ابریشمی یا پارچه‌های سبک استفاده نکنید. این پارچه‌ها اگر چه برای پوست نرم به نظر می‌رسند اما نوک سینه را نشان می‌دهند و آن را در برابر ضربه محافظت نمی‌کنند. از سوی دیگر به نخی‌ها هم اعتماد نکنید. چون باعث ایجاد رطوبتی می‌شوند که تبخیر نمی‌شود. در عوض از اجناس میکروفایبر استفاده کنید.

ایده تم تولد کودکانه، این‌ بار باغ وحش
مشاهده

بیشتر از 12 ساعت ممنوع

استفاده از سوتین تنگ سینه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد، در نتیجه راه‌های لنفاوی سینه بسته می‌شود و ایجاد برجستگی می‌کند. در این حالت مایعی که به تدریج انباشته شده، متورم و حساس شده و به شکل کیست در بیاید . ضمن این که سموم هم باید از طریق عروق لنفاوی به بیرون رانده شوند. به هر حال در یک سینه با سوتین محکم و تنگ این مراحل به خوبی انجام نمی‌شود و در نتیجه سموم در سینه‌ها تجمع می‌یابند. محققان می‌گویند استفاده از سوتین بیش از 12 ساعت در روز می‌تواند خود عامل سرطان سینه شود. به همین دلیل توصیه اکید بر این است که فقط زمان‌هایی که بیرون از خانه هستید از این لباس زیر استفاده کنید. خانمهایی که هر روز و 24 ساعت سوتین به تن دارند 3 از 4 نفر احتمال بروز سرطان سینه در آنها بیشتر است. زنانی هم که 12 ساعت در روز سوتین به تن دارند اما شبها هنگام خواب آن را درمی‌آورند یک نفر از 7 نفر در خطر بروز سرطان سینه هستند. اما زنانی که کمتر از 12 ساعت سینه بند دارند یک نفر از 52 نفر در معرض خطر قرار دارند.

بالاخره آری یا خیر؟!

بیایید صادق باشیم. استفاده از سوتین می‌تواند باعث درد شده و حتی فلزات به کار رفته در آن ایجاد مشکل و ناراحتی کند. اما استفاده نکردن از سوتین برای خانم‌هایی که سینه‌های کوچک دارند راحت‌تر است. در حالی که مزایای استفاده از سوتین چندان قوی نیست برخی مطالعات نشان می‌دهد نداشتن لباس زیر درد شانه‌ها را کم کرده و استفاده از آن باعث خم شدن شانه‌ها می‌شود. اما هیچ وقت استفاده نکردن از لباس زیر به عنوان یک گزینه مناسب مطرح نبوده است. با توجه به اولین پژوهش‌ها زمانی که از لباس زیر استفاده نمی‌شود نوک سینه‌ها 7 میلی‌متر بلندتر می‌شود که دلیل آن کشیده شدن سینه است. در زنان باردار که سینه‌های‌شان بزرگتر می‌شود معمولا توصیه به استفاده از سوتین بیشتر از سایر مواقع است.

راهکارهای طلایی برای مرتب‌ کردن زیورآلات
مشاهده