اسپیس ایکس نخستین فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار را به محل پرتاب منتقل کرد

اسپیس ایکس نخستین فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار را به محل پرتاب منتقل کرد

نخستین فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار که برای ارسال فضانوردان ناسا طراحی شده است، در آستانه‌ی نخستین پرواز آزمایشی غیرسرنشین‌دار به محل پرتاب منتقل شد.

اسپیس‌ایکس پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، کپسول سرنشین‌دار دراگون و راکت فالکن ۹ خود را برای انجام پروازی آزمایشی برای ناسا در ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) به محل پرتاب تاریخی Pad 39A در مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال فلوریدا انتقال داد. بااین‌حال، این برنامه‌ی زمانی احتمالا به‌دلیل تداوم تعطیلی دولت آمریکا که بخش زیادی از سازمان فضایی این کشور را زمین‌گیر کرده است، به تعویق خواهد افتاد.

درواقع، ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل اسپیس‌ایکس خود به‌تازگی به‌صورت تلویحی اشاره کرده است که پرواز آزمایشی دراگون سرنشین‌دار به‌نام Demo-1 احتمالا دیرتر از ۲۷ دی انجام خواهد شد. ماسک ابتدای هفته در توییتر نوشت:

تقریبا یک ماه با نخستین پرواز آزمایشی مداری دراگون سرنشین‌دار فاصله داریم.

در نتیجه، به‌صورت بالقوه احتمال می‌رود که پرواز آزمایشی دراگون سرنشین‌دار به اوایل فوریه موکول شود؛ بااین‌حال، هنوز به‌صورت رسمی هیچ تغییری در زمان‌بندی اعلام نشده است.

اگر در پرواز غیرسرنشین‌دار همه‌چیز به‌خوبی پیش برود، اسپیس‌ایکس نخستین پرواز سرنشین‌دارش را با باب بنکن و داگ هارلی، فضانوردان ناسا پرتاب خواهد کرد. این پرواز هم‌اکنون برای ژوئن امسال (خرداد یا تیر ۹۸) زمان‌بندی شده است.

Crew Dragon / دراگون سرنشین دارنخستین دراگون سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس و راکت فالکن ۹ آن

تصاویر جدید اسپیس‌ایکس، نخستین دراگون سرنشین‌دار را متصل به راکتش در آشیانه‌شان در محل پرتاب 39A نشان می‌دهند. همچنین در این تصاویر راکت و کپسولِ سوار بر آن ایستاده در حالت پرتاب و نشسته در معرض دسترسی بازوی سیاه و سفید شفاف دسترسی به خدمه قابل مشاهده هستند.

آیا گوشت قرمز ارگانیک عاری از هورمون نسبت به گوشت معمولی سالم‌تر است؟
بررسی

Crew Dragon / دراگون سرنشین دار

نخستین دراگون سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس و راکت فالکن ۹ آن

فضاپیمای Crew Dragon اسپیس‌ایکس، مدل سرنشین‌دار فضاپیمای محموله‌ی روباتیک این شرکت محسوب می‌شود که از سال ۲۰۱۰ تاکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کپسول از سال ۲۰۱۲ مأموریت‌های تأمین مجدد آذوقه را برای ناسا برعهده دارد و یک مدل از آن نیز هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌سر می‌برد.

اسپیس‌ایکس یکی از دو شرکتی محسوب می‌شود که برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگرداندن آن‌ها به زمین تحت برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا با این سازمان قرارداد بسته است.بوئینگ، دیگر شرکت همکار سازمان فضایی آمریکا که فضاپیمای سرنشین‌دار خود را به نام CST-100 Starliner توسعه داده، قرار است پرواز آزمایشی غیرسرنشین‌دارش را در ماه مارس انجام دهد. سی‌تی‌اس ۱۰۰ استارلاینر در صورت موفقیت، تا انتهای امسال به‌همراه سرنشین پرتاب خواهد شد.

Crew Dragon / دراگون سرنشین دار

راکت فالکن ۹ اسپیس‌ایکس به همراه نخستین فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار این شرکت در حال انتقال به مرکز فضایی کندی ناسا.

دراگون سرنشین‌دار همچون فضاپیماهای دراگون غیرسرنشین‌دار اسپیس‌ایکس سوار بر راکت Falcon 9 این شرکت پرتاب خواهد شد. این فضاپیما برای حمل حداکثر هفت فضانورد به مدار نزدیک زمین طراحی شده است و همچون مدل غیرسرنشین‌دار خود هنگام بازگشت به زمین با استفاده از چتر نجات در اقیانوس فرود خواهد آمد.

اسپیس‌ایکس همچنین به‌عنوان بخشی از اقدات خود برای ارسال افراد به مریخ، در حال توسعه‌ی فضاپیمای سرنشین‌دار بزرگتری به‌نام Starship است این فضاپیمای چندبارمصرف در پروازهای اعماق فضا قادر به حمل نزدیک به ۱۰۰ مسافر خواهد بود و سوار بر راکت غول‌پیکری به‌نام سوپر هوی پرتاب خواهد شد. به‌گفته‌ی ایلان ماسک، این راکت نیز با هدف استفاده‌ی چندین‌باره طراحی شده است.

توافق مونترال؛ مثالی بارز از مؤثر بودن موافقت‌نامه‌های زیست محیطی بر کره زمین
بررسی

بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس همچنین به‌تازگی اعلام کرد که نخستین پرواز کوتاه آزمایشی استارشیپ احتمالا ظرف مدت چند هفته‌ی آینده انجام خواهد شد. اسپیس‌ایکس هم‌اکنون برای میلیاردر ژاپنی به‌نام یاساکو مایزاوا که نخستین مسافر استارشیپ محسوب می‌شود، یک صندلی رزرو کرده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

افزایش بازدید ، بهبود رتبه سایت و ...

دیدگاهتان را بنویسید