تکذیب استعفای برهم صالح از ریاست جمهوری، تلاش برای آشتی دادن حزب های دموکرات و اتحادیه میهنی و تاکید ائتلاف سائرون بر مقبولیت عادل عبد المهدی برای تصدی نخست وزیری از مهمترین تحولات سیاسی ساعات اخیر عراق بود.

یک منبع سیاسی عراقی نزدیک به برهم صالح نامزد پست ریاست جمهوری این کشور گفت: خبرها درباره کناره گیری صالح از نامزدی ریاست جمهوهری واقعیت ندارد.

وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: خبرهای رسانه ها و شبکه های اجتماعی درباره کناره گیری صالح نادرست و خنده دار است زیرا برهم صالح گزینه عراقی ها است و اجماع درباره او جود دارد.

سائرون: برهم صالح به تصدی پست ریاست جمهوری نزدیکتر است

علی مهدی عضو ائتلاف سائرون نیز پیش بینی کرد که برهم صالح نامزد اتحادیه میهنی کردستان عراق نزدیکترین فرد به تصدی پست ریاست جمهوری باشد.

علی مهدی گفت: امیدواریم که اتلاف کرها برای گذر از همه جبهه بندیها در فرایند سیاسی به ما ملحق شود.

وی افزود: مسئله رئیس جمهور نیازمند یک سری معیارها است. از جمله اینکه او نماینده فراکسیون سیاسی بزرگی است و باید پاسدار قانون اساسی باشد. امروز دشوار است که بگوییم چه کسی به این پست نزدیک است اما تجربه و روابط سیاسی می گوید که این فرد برهم صالح است.

وی در عین حال گفت: مقتدی صدر ضمانتی درخصوص نامزدی به عادل عبدالمهدی نداده است.

این منبع گفت: توافق بین مقتدی صدر و ائتلاف البناء به نامزد توافقی برای تصدی پست نخست وزیری رسیده اند. عبدالمهدی آدم قابل قبولی در بین همه فراکسیون های سیاسی است.

عمو فیتیله‌‌ای‌ها و خاله شادونه برای روز جهانی کودک به تلویزیون می‌آیند
مشاهده

 رایزنی دو حزب اصلی کرد برای توافق

یک منبع عراقی فاش کرد که حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق درصدد توافق برای کناره گیری یکی از دو نامزد آنها یعنی فواد حسین و برهم صالح برای تصدی پست ریاست جمهوری است.

وی افزود: طرفی که نامزد خود برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق را کنار بگذارد، پست معاون نخست وزیر و یک پست کلیدی دیگر به وی داده خواهد شد.

این منبع گفت: تاخیر در رای گیری درباره نامزد ریاست جمهوری نیز به خاطر دستیابی به این توافق صورت گرفت.

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق جلسه روز دوشنبه را زمان انتخاب یکی از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری این کشور تعیین کرده است.

درخواست الحلبوسی از کردهای عراق

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق تیم اعزامی حزب دموکرات کردستان به ریاست فواد حسین نامزد تصدی پست رئیس جمهوری رایزنی کرد. آنها همچنین درباره تحولات سیاسی منطقه و گفت وگوها و تفاهم های نیروهای سیاسی درخصوص رسیدن به مراحل انتخاباتی آینده تاکید کردند.

الحلبوسی در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد که توافق درباره پرونده نامزد ریاست جمهوری نهایی شود.

وی بر اهمیت موضع کردها در این زمینه تاکید کرد و افزود که پرونده روابط بین بغداد و اربیل در این دیدار به طور مفصل بررسی شد.

این بیانیه همچنین بر اهمیت موثر اهالی کرد عراقی در حل مشکلات و موانع باقی انده تاکید کردند.

سائرون: عبدالمهدی بیشترین شانس نخست وزیری است

علاء الربیعی نماینده ائتلاف سائرون به ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق گفت که عادل عبدالمهدی بیشترین شانس را برای تصدی پست نخست وزیری آینده دارد.

آغاز عملیات اجرایی طرح «با تو تا حرم» خدمات پس از فروش ایران‌خودرو
مشاهده

وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: عبدالمهدی از مقبولیت اکثر فراکسیون های سیاسی برخوردار است.