جنبش جهاد اسلامی فلسطین امروز جمعه اعلام کرد: “زیاد نخاله” به عنوان دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی فلسطین انتخاب شد تا جانشین “رمضان عبدالله شلح شود.

به نقل از سایت فلسطین الیوم، داود شهاب سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین با اعلام نتایج انتخابات دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی در داخل و خارج گفت: درصد رای دهی بسیار بالا بود و 99.3 درصد رای دادند.

وی تصریح کرد: اعضای دفتر سیاسی شامل اکرم العجوری، محمد الهندی، یوسف الحساینه، ولید القططی، محمد حمید، انورابوطه، عبدالعزیز المیناوی، شیخ نافذ عزام و خالد البطش هستند.

شهاب گفت: شمار دیگری از برادران منتخب در دفتر سیاسی هم هستند که در داخل زندان های اشغالگران به سر می برند و ما به خاطر نگرانی از تحت تعقیب امنیتی قرار گرفتن آنها، نامشان را اعلام نخواهیم کرد.

وی افزود: انتخابات داخلی در مراحل مختلف در فضایی از دموکراسی و سلامت همراه با روحیه برادری و رقابت شرافتمندان برگزار شد.

زندگینامه دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی فلسطین

زیاد نخاله در سال 1983 میلادی در شهر غزه به دنیا آمد و تحصیلات خود را در نوار غزه به پایان برد و از دانشسرای معلم غزه دیپلم گرفت.

وی دارای چهار دختر و دو پسر است.

رژیم صهیونیستی نخاله را برای اولین بار در سال 1971 میلادی بازداشت و به خاطر اقدامات ضد صهیونیستی در قالب نیروهای آزادیبخش عربی به رهبری زیاد الحسینی به حبس ابد محکوم کرد.

نخاله در سال 1985 میلادی بعد از گذشت 14 سال در چارچوب مبادله مشهور (اسرا) به نام مبادله “الجلیل” آزاد شد.

بعد از آزادی عضو اولین مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی به رهبری شهید فتحی شقاقی شد. مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی در آن زمان شورای رهبری این جنبش به شمار می رفت. شهید فتحی شقاقی بنیانگذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین نخاله را مامور تاسیس اولین شاخه نظامی این جنبش کرد.

مسکن ارزان می‌شود/ مردم برای خرید عجله نکنند
مشاهده

نخاله در شعله ور کردن انتفاضه / انقلاب سال 1987 میلادی شرکت داشت و نماینده جنبش جهاد اسلامی در فرماندهی ملی واحدی بود که در آن زمان از سوی چند نیرو و جریان تشکیل شده بود.

نخاله مسئول کمیته جنبش جهاد اسلامی در نوار غزه در دوره بازداشت شهید فتحی شقاقی بود.

وی برای دومین بار در سال 1988 میلادی و درپی شعله ور شدن انقلاب انتفاضه و مشارکت در تاسیس جنبش جهاد اسلامی بازداشت شد  و مسئولان رژیم صهیونیستی وی را در 1998 میلادی به جنوب لبنان تبعید کردند تا در تلاش شکست خورده خود نخاله را از عرصه مبارزه با دشمن صهیونیستی دور کنند.

النخاله از اولین بنیانگذاران جماعت اسلامی در داخل زندانها و بازداشتگاههای رژیم صهیونیستی به شمار می رود. وی در حالی که در زندان رژیم صهیونیستی بود، بر عملیات مبادله اسرا در سال 1985 میلادی نظارت داشت.

وی در جنبش جهاد اسلامی فلسطین پست های سازمانی گرفت و به عنوان نماینده این جنبش در لبنان تعیین شد و در کنار آن نیز نقش جهادی بارزی در فعالیت نظامی داشت.

بعد از ترور شهید فتحی شقاقی در اکتبر سال 1995 میلادی، مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی رمضان عبدالله شلح را به عنوان دبیرکل این جنبش انتخاب کرد و زیاد نخاله نیز به عنوان معاون دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین برگزیده شد.

زیاد النخاله در فرماندهی نظامی جنبش به رهبری رمضان شلح عضو بود.

دشمن صهیونیستی چندین بار از ورود وی به نوار غزه جلوگیری کرد و وی را از دیدار بستگانش و حضور در مراسم ازدواج فرزندش طارق محروم کرد.

حذف دلار از قرارداد فروش سیستم موشکی S۴۰۰ روسیه به هند
مشاهده

زیاد النخاله رهبری هیئت های جنبش جهاد اسلامی در مذاکرات و رایزنی های گروههای فلسطینی در شهر قاهره و مذاکرات آتش بس در قاهره در سال 2014 میلادی را برعهده داشت. همچنین رمضان عبدالله شلح وی را برای انجام ماموریت های زیادی تعیین کرد.

وزارت خارجه آمریکا در سال 2014 میلادی زیاد النخاله را به خاطر حمایت از جنبش ها و گروههای مخالف رژیم صهیونیستی و رساندن سلاح به غزه در فهرست موسوم به” تروریسم” خود قرار داد.

زیاد النخاله بعد از رمضان عبدالله شلح دومین شخصیت فلسطینی است که آمریکا در این فهرست خود قرار می دهد.

دشمن صهیونیستی در جریان تجاوزگری سال 2014 میلادی خود به غزه به خانه بستگانش حمله کرد که باعث انهدام کامل خانه و شهادت همسر برادرش “ام نضال” و فرزندش محمود شد.

برپایه این گزارش، زیاد النخاله از احترام گسترده ای در بین نیروها و گروهها و شخصیت های فلسطینی و احزاب عربی برخوردار است و از شخصیت های موثر در روابط این جنبش در سطح عربی و اسلامی به شمار می رود.

دولت آمریکا مبالغی تا پنج میلیون دلار برای کسی که اطلاعاتی درباره زیاد النخاله ارایه کند یا به بازداشت وی کمک کند، در نظر گرفته است.