ماهواره‌ی هندوستان با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت

ماهواره‌ی هندوستان با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت

امروز را باید یکی از به‌یادماندترین روزها در تاریخ هندوستان بدانیم، چرا که ماهواره‌ی MOM هندی که تحت پروژه‌ی Mangalyaan به مدار کره‌ی مریخ ارسال شده، توانست با موفقیت در مدار پیش‌بینی شده قرار گیرد. هندوستان در جریان این پروژه ۳ رکورد را به نام خود ثبت کرد. با بازدید ایده همراه باشید.

سازمان فضایی هندوستان با اجرای موفقیت آمیز این پروژه‌ی توانست نام خود را به‌عنوان اولین کشور آسیایی ثبت کند که قادر به ارسال ماهواره‌ای به مدار مریخ شده است. همچنین این کشور به‌عنوان اولین کشور مطرح است که در اولین تلاش خود‌ موفق شده ماهواره‌ی خود را با موفقیت به فضا ارسال کرده است. سومین دستاورد هندوستان از اجرای این پروژه را می‌توان مهم‌ترین و جالب‌ترین رکورد ثبت شده به نام این کشور عنوان کرد، چراکه هند با بودجه‌ای ۷۲ میلیون دلاری این پروژه‌ی را به مرحله اجرا رسانده که در مقایسه با پروژه‌ی ۶۷۰ میلیون دلاری MAVEN و همچنین مریخ نورد ۲ میلیارد دلاری کنجکاوی ناسا یک موفقیت بسیار بزرگ محسوب می‌شود. نخست‌وزیر هندوستان به مناسبت دستیابی به این موفقیت، با کنایه هزینه‌ی صرف شده برای این پروژه‌ی فضایی را کمتر هزینه‌ی ساخت فیلم Gravity عنوان کرده است.

براساس گزارش وال‌استریت‌‌ژورنال، سازمان فضایی هندوستان وزن کل این ماهواره را به ۱۵ کیلوگرم کاهش داده و همچنین با استفاده از نیروی جاذبه‌ی زمین در حرکت موشک در اطراف جو، مصرف سوخت را کاهش داده‌اند. براساس اطلاعاتی که توسط مدیران این پروژه‌ی فضایی در اختیار واشنگتن‌پُست قرار گرفته، متخصصان و دانشمندان هندی با مطالعه‌ی داده‌های مربوط به پروژه‌های پیشین سعی کرده‌اند تا اشتباهات موجود در پروژه‌های قبلی را تکرار نکنند. ماهواره‌ی هندی ماه‌های آتی را در مدار مریخ در جستجوی گاز متان سر خواهد کرد تا با یافتن این گاز وجود حیاط در مریخ را ثابت کند، وظیفه‌ای که کاوشگر کنجکاوی موفق به آن نشد.

ردپای سیاره های فراخورشیدی اطراف یک ستاره جوان
بررسی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

افزایش بازدید ، بهبود رتبه سایت و ...

دیدگاهتان را بنویسید