یک نشریه آلمانی از مشارکت آلمان با حدود ۱۰ هزار نیرو در بزرگترین مانور نظامی ناتو از زمان جنگ سرد که در نروژ برگزار می‌شود خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری بازدیدایده به نقل از نشریه “بیلد” آلمان، بیش از 44 هزار نیرو در بزرگترین مانور نظامی ناتو از زمان پایان جنگ سرد موسوم به  „Trident Juncture 2018“ که در نروژ برگزار می شود شرکت می کنند. محافل نظامی در بروکسل این خبر را تایید کردند. ارتش آلمان هم با حدود 10 هزار نیرو در این مانو مشارکت می کند. به این ترتیب آلمان به عنوان یکی از بزرگترین مشارکت کنندگان در این مانور نظامی موسوم به “Trident Juncture” که در مجموع با بیش از 40 هزار نیرو از تقریبا 30 کشور عضو ناتو برگزار می شود مطرح است.

بر اساس اطلاعات وزارت دفاع آلمان هزینه ها برای این مانور و تمرینات نظامی حدود 90 میلیون یورو برآورد شده است.

این مانور نظامی بزرگ از 25 اکتبر تا 7 نوامبر (3 تا 16 آبان(  برگزار می شود. از بعد از پایان جنگ سرد به ندرت مانور نظامی با این وسعت توسط ناتو برگزار شده است. اما بعد از اینکه روسیه در سال 2014 شبه جزیره کریمه را به خود ملحق کرد ناتو هم استراتژی خود را تغییر داد.

در این میان بخصوص کشورهای لهستان و ائتلاف بالتیک شامل لیتوانی، لتونی و استونی احساس می کنند که توسط سیاست های فعلی همسایه بزرگ خود ( روسیه) در معرض تهدید قرار دارند و خواستار ارتقاء تسلیحات و بازدارندگی بیشتر در برابر مسکو هستند.

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۷/۲۲
مشاهده

البته مرکز فرماندهی ناتو در بروکسل اعلام کرده است که این مانور نظامی بزرگ به صورت مشخص برای سناریوی حمله سوریه به اعضاء برگزار نمی شود. یک سخنگوی این مرکز فرماندهی اعلام کرده است که با این مانور نظامی، دفاع مشترک  در برابر یک حریف ساختگی تمرین می شود. این تمرین نظلمی علیه هیچ کشور مشخصی نیست.

مسکو نیز تمرینات و مانورهای نظامی خود در نزدیکی منطقه ناتو را از سال 2014  تقویت کرده است. حدود یک سال پیش مانور نظامی موسوم به „Sapad در روسیه سفید که هم مرز با کشورهای عضو ناتو، لیتوانی، لتونی و لهستان است نگرانی هایی را ایجاد کرد. بر اساس اطلاعات روسیه حدود 12.700 نیرو در این مانور نظامی مشارکت کردند و بر اساس آمارهای غربی حدود 60 هزار تا 80 هزار نیرو در این ماور نظامی شرکت داشتند.

در مانور نظامی ناتو موسوم به Trident Juncture حدود 40 هزار نیرو ، 120 هواپیما، 70 کشتی و تا 10 هزار خودرو انتظار می رود. تصمیم گیری ها درباره این مانور نظامی مربوط به ژانویه سال 2017 است. علت مشارکت گسترده ارتش آلمان در این مانور نظامی به این دلیل است که آلمان از آغاز سال 2019 رهبری گروه مداخله سریع ناتو موسوم به (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) را بر عهده خواهد گرفت.