صادرات گمرکات استان کرمانشاه ۵۰ درصد افزایش یافت

محسن رستمی در نشست خبری که امروز در اتاق بازرگانی استان برگزار شد با اشاره به اینکه افزایش صادرات، رونق تولید و ایجاد اشتغال را به دنبال دارد اظهار داشت: صادرات در استان کرمانشاه امسال 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه تأمین زیرساخت‌ها در صادرات از اولویت‌های استان است عنوان کرد: یکی از برنامه‌ها تأمین بودجه لازم جهت زیرساخت‌ها در مرزهای استان است زیرا صادرات یکی از محورهای توسعه استان محسوب می‌شود.

رستمی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه به دو بخش شمالی و جنوبی عراق می‌تواند صادرات داشته باید گفت: تمام مسئولان پیگیر رسمی شدن مرز سومار هستند و این موضوع می‌تواند صادرات استان را به چند برابر افزایش دهد.

وی با بیان اینکه میزان صادرات از مرز سومار گاهی از مرز پرویزخان نیز پیشی گرفته است افزود: مرز سومار به دلیل نزدیکی به بخش جنوبی عراق از نظر صادرات دارای اهمیت است و مرز سومار بین مرزهای صادراتی به عراق رتبه نخست در کشور را دارد.

رستمی با اشاره به اینکه صادرات اظهار شده در گمرکات استان بیش از 800 میلیون دلار است گفت: عمده این صادرات مربوط به تولیدات استان است البته تولیدات هر استانی از مقاطع دیگری نیز خارج می‌شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با بیان اینکه این استان توانایی مناسبی در زمینه صادرات محصولات صنعتی دارد و هر سه واحد پتروشیمی استان صادرکننده هستند بیان کرد: در 6 ماه ابتدای امسال 63 میلیون دلار ماشین‌آلات تولیدی وارد استان شده است که با نصب و راه‌اندازی آن‌ها تولید استان افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه متناسب با بودجه تعیین شده مشوق‌های صادراتی از جمله پرداخت تسهیلات به واحد‌های صادراتی با نرخ سود پایین در نظر گرفته شده است گفت: نمایشگاه‌هایی برای کمک به صادرکنندگان در کشور برپا می‌شود که بخشی از هزینه‌های حضور توسط سازمان توسعه تجارت پرداخت می‌شود.

رستمی از برپایی نمایشگاهی در عراق امسال خبر داد و افزود: صادرات یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی و بازار رایگانی است و در هر صورت وجود بازار به تولید کشور کمک می‌کند اما در مقاطعی به منظور کاهش قیمت در بازار داخلی صادرات برخی از کالاها ممنوع می‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید