تمجید AFC از دفاع بی‌نقص پرسپولیس در دیدار مقابل السد

سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز (پنجشنبه) در مطلبی، به برتری یک بر صفر پرسپولیس ایران مقابل السد قطر، در دیدار رفت مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا پرداخت که به‌شرح زیر است:

پرسپولیس ایران پس از تضمین برتری یک بر صفر در دیدار رفت در قطر، بازی برگشت مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل السد قطر را با یک گل جلوتر از حریف آغاز می‌کند، هرچند این تیم در بیشتر دقایق بازی به دفاع می‌پرداخت.

تیم بلندپرواز خسوالدو فریرا در شرایطی به بازی آمد که به‌نظر می‌رسید از غیبت بسیاری از بازیکنان کلیدی پرسپولیس استفاده کند، اما پس از عملکرد بی‌نقص دفاعی تیم میهمان، ناامید شد. پیش از آنکه پنالتی علیپور در دقیقه 86، برتری غیرمنتظره را برای پرسپولیس رقم بزند.

میزبان از همه جهات تیم برتر زمین بود و برای نشان دادن آن تنها یک گل کم داشت. السد مالکیت 67.5 درصد و 527 پاس با دقت 81.4 درصد را به‌ثبت رساند. نقشه زیر نشان می‌دهد چقدر از زمان بازی در زمین پرسپولیس سپری شد. در تصویر مشخص است که به‌طوری قابل ملاحظه، توپ به‌طور معمول در محوطه جریمه پرسپولیس بود، هرچند تیم برانکو ایوانکوویچ از عقب نشستن و فعالیت کمتر در انتهای زمین حریف راضی بود.

پرسپولیس مجبور بود از دو مدافع اصلی خود استفاده نکند. سیامک نعمتی برای پر کردن جای حسین ماهینی، مدافع راست مصدوم پرسپولیس، به عقب آمده بود و به‌جای محمد انصاری هم که یک بازی از همراهی تیمش محروم بود، علی مصلح به میدان رفت.

هرچقدر که بازی پیش می‌رفت، نشانه‌های کمی از اینکه این دفاع موقتی است، دیده می‌شد، چون مدافعان پرسپولیس موفق شدند بارها حملات السد را خنثی کنند.

دو مدافع باتجربه پرسپولیس یعنی سیدجلال حسینی (3) و شجاع خلیل‌زاده (4) 24 مرتبه موقعیت‌های حریف را دفع کردند. بسیاری از این قطع توپ‌ها حیاتی بود و همان‌طور که در تصویر دیده می‌شود، توپ در این صحنه‌ها در حال ورود به محوطه جریمه پرسپولیس بود.

نعمتی (88) و مصلح (69) هم مسئولیت‌های خود را به‌صورت کامل انجام دادند و به قطع توپ‌های ارسالی به مهاجم 12 گل مسابقات، یعنی بغداد بونجاح کمک کردند، بازیکنی که تنها یک ضربه در چارچوب داشت. رویکرد دفاعی پرسپولیس پایه‌گذار گلی دیرهنگام و خامه‌ای روی کیک‌غول‌های ایران شد. در حالی که ناامیدی السد بیشتر می‌شد، این تیم برای گلزنی در دقایق آخر جلو آمد و فضای عقب را خالی کرد که حریف با یک ضدحمله خطرناک، از آن استفاده کرد.

این خلیل‌زاده بود که کار بزرگ را انجام داد. او پس از قطع توپ ژاوی، یک پاس بی‌نقص برای علیپور ارسال کرد. خوخی بوعالم مدافع تیم السد، در صحنه‌ای که علیپور از او عبور کرد و با سرنگونی در محوطه جریمه السد یک پنالتی گرفت، غافلگیر شد. السد بهای نداشتن تمرکز کافی را پرداخت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید