طراحی ۴۲ موکب در مسیر زائران اربعین از سوی بنیاد بین‌المللی تمدن ولایی

طراحی ۴۲ موکب در مسیر زائران اربعین از سوی بنیاد بین‌المللی تمدن ولایی

حجت الاسلام مصطفی اللهیاری مدیر بنیاد بین‌المللی تمدن ولایی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه این بنیاد به‌دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی با محوریت اندیشه و اوامر ولیّ است، افزود:‌ ما معتقدیم تمدن نوین اسلامی خارج از مفهوم ولایت‌مداری نیست. این بنیاد به‌دنبال رهنمون ساختن عموم مردم به‌سوی اندیشه تشکیل تمدن نوین اسلامی است؛ از این رو باید محبت مردم به‌سوی معرفت اهل‌بیت(ع)‌ سوق داده شود و معرفت نیز به درجه ولایت برسد. کسی که واجد معرفت اهل عترت(ع) نباشد، فرمان‌پذیری هم نخواهد داشت، حال اربعین ظرفیت بسیار مناسبی در راستای تحقق این امر است.

وی با ابراز اینکه “ما در ایده انسان 250ساله رهبر معظم انقلاب می‌خوانیم هدف اهل‌بیت(ع) از ابتدا تشکیل نظام اسلامی بوده است”، گفت: رهبر انقلاب هدف اصلی تمام انبیاء را در همین راستا می‌دانند که در منظومه اندیشه‌ای امام خمینی(ره) نیز بر همین موضوع تأکید شده است.

حجت‌الاسلام اللهیاری راه دستیابی به مسأله تشکیل تمدن اسلامی را «مبارزه دائمی خستگی‌ناپذیر» برشمرد و تصریح کرد: اگر ما توانستیم این دو مطلب را یعنی تشکیل نظام اسلامی و راهکار رسیدن به آن که همان «مبارزه دائمی خستگی‌ناپذیر» است، به زائران اربعین ارائه دهیم، هدف اصلی تحقق یافته است. در این راستا 42 موکب را در سه مسیر منتهی به کربلا از نجف، حله و بغداد طراحی کردیم و نام آن را سلسله مواکب “بیوت‌ النبی(ص)” بر اساس این بخش از آیه 53 احزاب «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَاتَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلَّا أَنْ یُؤْذَنَ لَكُمْ … ای کسانی که ایمان آوردید به خانه‌های پیغمبر داخل نشوید مگر آنکه به شما اذن دهند» نهادیم؛‌ چرا که اذن دخول به کربلا، در واقع همان معرفت حق اهل‌بیت(ع) است: من زاره عارفاً بحقه…

تنیس روی میز آزاد بلاروس| حذف نیما عالمیان با شکست مقابل نفر ۱۶۵ رنکینگ جهانی
بررسی

مدیر بنیاد بین‌المللی تمدن ولایی ادامه داد: در هر موکب مکانی به‌نام “غرفةالمُناقشه” وجود دارد که فضایی برای گفتمان نخبگانی درباره معارف اهل‌بیت(ع) ایجاد می‌کند، در این باره چهارده عنوان از گفتمان‌های اصلی انقلاب و اندیشه‌های امام(ره) و رهبر معظم انقلاب را انتخاب کردیم، مثلاً در بیت‌الرسول(ص)، گفتمان وحدت اسلامی، در بیت امیرالمؤمنین(ع) گفتمان عدالت‌خواهی یا عدالت اجتماعی، در بیت‌الزهرا(ع) گفتمان زن و اجتماع و گفتمان زن و تمدن نوین اسلامی، در بیت‌الباقر(ع) گفتمان پیشرفت علم، در بیت‌الجواد(ع) گفتمان جوان و تغییر و در بیت‌الحجة(عج) گفتمان ظهور از جمله این عناوین است.

حجت‌الاسلام اللهیاری طراحی “اتاق پذیرایی” را از دیگر غرفه‌های مواکب معرفی کرد و گفت: در این بخش 14 نوع خوراکی از غذاها و نوشیدنی‌ها را بر اساس روایات معصومین(ع) آماده کردیم. این جنس از کار یک نوع ارائه سبک زندگی اهل‌بیتی محسوب می‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

  • خانه
  • اخبار
  • فرهنگی
  • طراحی ۴۲ موکب در مسیر زائران اربعین از سوی بنیاد بین‌المللی تمدن ولایی