10 تصویر فضایی برگزیده در سال 2014

10 تصویر فضایی برگزیده در سال 2014

سال 2014  را می‌توان یکی از درخشان‌ترین سال‌ها در حوزه‌ی اکتشافات فضایی به شمار آورد. در این مجال به سراغ گزیده‌ای از بهترین تصاویر فضایی ثبت شده در این سال  خواهیم رفت.

 زیبایی و چشم انداز تماشایی ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها همواره مورد توجه بشر قرار داشته است. کشف اسرار و ناشناخته‌های این دنیای وسیع، انگیزه و محرک اصلی بشر برای جستجو و کنکاش در این جهان پهناور است. شاید دستیابی به ژرفای این جهان ناشناس، ما را واداشته هر چه بیشتر به عمق این جهان نفوذ کنیم. بی‌شک بشر هنوز در آغاز راه است، اما همچنان مجدّانه در پی دست یابی به اهداف دور و دراز خود به پیش می‌رود.

در ادامه به ده تصویر جالب توجه و برگزیده در این حوزه، خواهیم پرداخت. تصاویری که یادآور رویدادهای مهم فضایی در سال 2014 هستند.

برخورد کهکشانی

عکسهای فضایی برگزیده سال 2014

این تصویر که در 11 دسامبر سال 2014 به نمایش در آمد، دو کهکشان مارپیچی NGC 2207 و IC 2136 را در حال برخورد و تماس با یکدیگر نشان می‌دهد. این دو کهکشان که در فاصله‌ی 130 میلیون سال نوری از زمین  واقع شده‌اند، در صورت فلکی سگ بزرگ (Canis Major) قرار گرفته‌اند. این تصویر در اصل از مخلوطی از داده‌های تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ فضایی اسپیتزر(Spitzer) و رصدخانه‌ی پرتو ایکس چاندرا (Chandra)، شکل گرفته است.

در این تصویر، پرتو اشعه‌ی ایکس به رنگ صورتی، نور  هابل در رنگ‌های آبی، نارنجی، سفید و قهوه‌ای و نور مادون قرمز تلسکوپ اسپیتزر به رنگ سرخ دیده می‌شود.

سیاستمداران علاقه‌ای به دخالت در مسئله تغییرات اقلیمی ندارند
بررسی

سلفی مریخ نورد

تصاویر برگزیده‌ی فضایی در سال 2014

به نظر می‌رسد ربات‌ها نیز به گرفتن سلفی علاقمند شده‌اند. این تصویر جالب از مریخ نورد، توسط لنز دستی گرفته شده و در 28 آوریل به نمایش در آمد. این تصویر این روبات را در حالی نشان می‌دهد که با کمک ابزار مخصوص گردگیری، مشغول تمیز کردن صخره از غبارات و گرد و خاک است.


دنیاهایی در دوردست

تصاویر برگزیده فضایی سال 2014

این تصویر محصول کاووش و بررسی تلسکوپ فضایی هابل از سال 2003 تا 2012 است که سرانجام در سوم ژوئن سال 2014 به نمایش درآمد. در این عکس جهانی وسیع و بی انتها در معرض دید بیننده قرار گرفته، در حالی که هزاران کهکشان کوچک و بزرگ در گوشه و کنارش پراکنده‌اند.


مأموریت MOM

تصاویر برگزیده فضایی 2014

یکی از دستاوردهای مهم سال 2014 در شاخه‌ی نجوم، مأموریت مریخ ISRO بود که به سرانجام رسیده و ماحصل آن مجموعه تصاویری تماشایی از سیاره‌ی سرخ  است که به دست بشر رسید.


Philae و فتح دنباله دار

تصاویر برگزیده فضایی 2014

دیگر رباتی که علاقه به گرفتن سلفی دارد، فرودگر” Philae” است.Philae بخشی از برنامه‌ی فضاپیمای  روزتا است که  طی یک رویداد تاریخی روی سطح دنباله دار 67P/Churyumov-Gerasimenkoفرود آمد. این تصویر تماشایی از این فرود تاریخی گرفته شده است.


طوفان‌های قطبی شدید در زحل

تصاویر برگزیده فضایی 2014

فضاپیمای کاسینی که در مدار زحل قرار دارد، این تصویر تماشایی از طوفان‌های  گردابی در قطب شمال زحل را در سال 2014 به ثبت رساند. به نظر می‌رسد این توده ابرهای خشمگین سرخ رنگ تا 330 مایل بر ساعت سرعت دارند و در قسمت مرکزی و چشم این طوفان این سرعت به 1.250 مایل می‌رسد.

انویدیا Omniverse Enterprise را برای طراحان سه‌بعدی معرفی کرد
بررسی

خورشید

تصاویر برگزیده فضایی 2014

این تصویر تماشایی از خورشید توسط تلسکوپ هسته‌ای طیف نمای ناسا که به اختصار “NuStar” نامیده می‌شود (Nuclear Spectroscopic Telescope Array)، گرفته شده است. این تصویر در 22 دسامبر سال 2014 به نمایش در آمد.


نمای نزدیک

تصاویر برگزیده فضایی 2014

خب، این تصویر در نگاه اول شما را به یاد چه چیزی می‌اندازد؟ شاید پوست یک حیوان عجیب و ناشناخته؟ اما نه در واقع این تصویر یک نمای نزدیک و واضح از سطح مریخ است. ناسا این عکس را در پنجم فوریه و از تلماسه‌های “راسل کراتر” (Russel Crater)،گرفته است.


تولدت مبارک هابل

تصاویر برگزیده فضایی 2014

این تصویر زیبا که سحابی NG 2174 را به نمایش می‌گذارد، در هفدهم مارس و به مناسبت  تولد تلسکوپ فضایی هابل به نمایش در آمد. این  سحابی در صورت فلکی شکارچی یا جبّار (Orion)، قرار گرفته و با فاصله‌ی 6.400 سال نوری در منطقه‌ای واقع شده که به نام “شیرخوارگاه ستارگان” یا “Stellar Nursery” نامیده می‌شود. جایی که ابرهای غبار و گاز به هم نزدیک شده و ستارگان جوان را شکل می‌دهند.


هالیوود از آسمان

تصاویر برگزیده‌ی فضایی 2014

این تصویر که توسط ایستگاه بین‌المللی فضایی گرفته شده، روشنایی چراغ‌های شهر معروف هالیوود را نشان می‌دهد که در ساحل اقیانوس آرام قرار گرفته است.

امیدوارم از این مطلب نیز لذت برده و همچنان با ما در بازدید ایده همراه باشید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

افزایش بازدید ، بهبود رتبه سایت و ...

دیدگاهتان را بنویسید