۱۱ موعدی که قرار بود دنیا به آخر برسد اما این چنین نشد!

۱۱ موعدی که قرار بود دنیا به آخر برسد اما این چنین نشد!

چند روز پیش، یعنی ۷ اکتبر ۲۰۱۵، قرار بود بر اساس اعلام فرقه‌ای مسیحی در فیلادلفیای آمریکا، دنیا به پایان برسد، اما نرسید! این آخرین باری نخواهد بود که ما درمورد نابودی زمین هشدارهایی این چنینی دریافت می‌کنیم.

نظریه پردازان روز رستاخیز و بسیاری از فرقه‌های مذهبی، پایان جهان را برای هزاران سال است که پیشگویی می‌کنند، اما تا کنون موعد همه‌ی این رخدادها بدون رویداد هیچ حادثه‌ای گذشته است. برای این که بیشتر خیالتان را راحت کنیم، ۱۱ مورد از این پیشگویی‌ها را که قرار بوده است باعث نابودی زمین شوند را مرور می‌کنیم.

۱. سال ۱۰۰۰ میلادی1 End of world

مسوولین کلیسا در آن تاریخ باور داشتند که هزاره جدید بازگشت دوباره مسیح را به همراه خواهد داشت. در انتظار این واقعه، بسیاری از مردم متعلقات، شغل و حتی خانه خود را رها کردند.

هنگامی که زمان رخداد فرا رسید و هیچ اتفاق خاصی نیافتاد، آن‌هایی که گمان می‌بردند که پایان نزدیک است، دریافتند دچار اشتباه محاسباتی شدند و اعلام کردند دنیا بالواقع در سال ۱۰۳۳ میلادی پایان می‌یابد. تا آن‌جا که ما می‌دانیم باز هم دچار اشتباه محاسباتی بزرگی شده بودند!

۲. ۱ فوریه ۱۵۲۴

2 End of world

طالع‌بین‌های لندنی هنگامی که هم‌ترازی سیارات در صورت فلکی حوت را به معنای نابودی زمین در نتیجه سیلی عظیم، تفسیر کردند، همه مردم را وحشت زده کردند.

ده‌ها هزار نفر از مردم به مناطق بالادست گریختند و بعضی نیز شروع به ساخت کشتی و قایق کردند.اما سیل عظیم هرگز نیامد.

۳. ۱۹ می ۱۷۸۰

3 End of world

در نوزدهم می ۱۷۸۰ تاریکی سنگینی تمام منطقه نیوانگلند را پوشاند و باعث شد گروه مذهبی به نام تکان دهندگان اعلام کنند که روز رستاخیز فرا رسیده است.

گذر افق‌های نو از کنار پلوتون
بررسی

با این وجود مشخص شد آسمان تاریک و غیرطبیعی آن روز، که بعدها به “روز تاریک” معروف شد، در اثر اختلاط دود حاصل از آتش جنگل و مه سنگین بوده است. این امر باعث شد افراد تابع فرقه شروع به انجام ماموریت های مذهبی جهت تبلیغ «تجرد» به عنوان راه نجات و رستگاری کنند.

۴. ۲۱ مارس ۱۸۴۳ – ۲۱ مارس ۱۸۴۴

4 End of world

ویلیام میلر هزاران نفر از پیروان خود، میلریت ها، را فریفت و اعلام کرد دنیا بین ۲۱ مارس ۱۸۴۳ تا ۲۱ مارس ۱۸۴۴ به آخر می‌رسد. هنگامی که فاصله‌ی یک ساله به پایان رسید و هیچ اتفاقی نیفتاد، موعد مقرر به ۲۲ اکتبر ۱۸۴۴ انتقال داده شد.

پس از این که برای بار دوم نیز هیچ اتفاقی رخ نداد و مسیح نیامد ( این روز به عنوان “نا امیدی بزرگ” شناخته می‌شود)، بعضی از پیروان میلر، آیین او را رها کرده و گروه منتظران ظهور روز هفتم را تشکیل دادند.

۵. ۱۹ می ۱۹۱۰

5 End of world

در اوایل قرن بیستم، منجمان پی بردند انتهای ستاره‌های دنباله دار حاوی گازی سمی به نام سایانوژن است. این اکتشاف باعث ایجاد ترس و دلهره‌ای فراوان در بین مردم در سال ۱۹۱۰ شد، هنگامی که دریافتند زمین ممکن است از بین دنباله‌ی طولانی ستاره دنباله دار هالی بگذرد.

با وجود آن‌که دانشمندان اعلام کردند ساکنان زمین را خطری تهدید نمی‌کند اما روزنامه‌ها از جمله نیویورک تایمز به صورتی خرافاتی عمل کردند که موجب شد افکار عمومی متقاعد شوند پایان کار نزدیک است.

البته هیچ نگرانی واقعی وجود نداشت. این دنباله گازی سمی هیچ وقت امکان نداشت که از نزدیکی زمین عبور کند و حتی اصلا مقدار گازهای سمی هم به مقداری نبود که بتواند باعث هر گونه صدمه جدی شود.

شانس پیدا کردن حیات در سیاره های دیگر چقدر است؟
بررسی

۶. 6 End of world۱۹۱۴

در سال ۱۸۷۶، چارلز تیز راسل، بنیانگذار فرقه شاهدان یهوه، پیش‌گویی کرد که مسیح در سال ۱۹۱۴ بازمی‌گردد. از وقتی آن پیش‌گویی غلط از آب درآمد، جامعه مقلدان فرقه حداقل هفت مرتبه دیگر نیز پیش‌گویی‌های مشابهی در مورد رخداد آخرالزمان داشته‌اند.

دنیا اما همچنان به آخر نرسیده است و این گروه اکنون بیشتر برای توزیع جزوات درب منزل‌ها و همچنین رد دریافت فرآورده‌های انتقال خون، شناخته می‌شود.

 

7 End of world

۷. ۱۹۳۶، ۱۹۴۳، ۱۹۷۲و ۱۹۷۵

بنیانگذار کلیسای جهانی خدا، هربرت آرمسترانگ، به اعضای کلیسایش گفت که آخرالزمان در ۱۹۳۶ رخ خواهد داد، و تنها اعضای این کلیسا نجات خواهند یافت. پس از عدم تحقق پیش‌گویی او این تاریخ را سه بار دیگر نیز عوض کرد.

 

۸. ۱۰ مارس ۱۹۸۲

8 End of world

در سال ۱۹۷۴، اخترفیزیکدانان جان گریبین و استفان پلیجمن کتاب ” اثر سیاره مشتری” را منتشر کردند که ادعا می‌کرد در ۱۰ مارس سال ۱۹۸۲، سیاره زمین و مشتری به صورت هم‌تراز نسبت به سمت مشابهی از خورشید قرار می‌گیرند و این امر موجب اثرات گرانشی می‌شود که نتیجه‌ی آن‌ها زمین‌لرزه‌های مخربی خواهد بود.

چندان نیازی به گفتن نیست که این کتاب نهایتا دنباله‌ای به نام “اثر سیاره مشتری، تجدید نظر شده” داشت.

۹. Y2K سال دو هزار (یک ژانویه سال دوهزار میلادی)

9 End of world

واقعا هیچ کس مطمئن نبود که یک ژانویه سال دو هزار چه اتفاقی خواهد افتاد، تنها چیزی که مشخص بود لزوم ذخیره بطری‌های آب، باتری و اسلحه بود.

بیش‌تر واهمه از آن‌جا نشات میگرفت که گمان می‌رفت کامپیوترها نتوانند سال “00,” را تشخیص دهند و آن را به جای ۲۰۰۰، ۱۹۰۰ بخوانند. احتمال می‌رفت این امر موجب سقوط دنیای تکنولوژیک شود.

نصب تلسکوپی با عمق دید هزار کیلومتری؛ ماهوار‌ه‌ی دوستی پرتاب می‌شود
بررسی

هزاره جدید از راه رسید و همه سالم بودند!

۱۰. ۲۱ می ۲۰۱۱

10 End of world

هارولد کمپینگ رییس شبکه رادیویی خانواده، خوشحالی زایدالوصفی از خود نشان داد، هنگامی که چهار سال پیش پیش‌گویی کرد جهان به واسطه توالی‌ای از زمین لرزه‌های دوار که به عنوان “جذبه” شناخته می‌شوند، به پایان راه خود خواهد رسید.

پس از این‌که ۲۱ می، آمد و رفت و هیچ نشانه‌ای از پایان دنیا دیده نشد، کمپینگ پایان مقرر را به ۲۱ اکتبر موکول کرد.

۱۱. ۷ دسامبر ۲۰۱۲

11 End of world

بر اساس پیش‌بینی‌های کهن تقویم مایایی گمان می‌رفت دنیا در ۷ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان برسد.

اما زمین جان سالم به در برد و احتمالا دلیل اصلی‌اش هم این بود که قوم مایا اصلا چنین پیشگویی نداشته‌اند. شاید این تاریخ تنها زمانی بوده است که آن‌ها از یادداشت ایام خسته شده بودند و دیگر ادامه نسخه طولانی مدت تقویم ۵۱۷۲ ساله‌ی خود را متوقف کرده بودند!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

افزایش بازدید ، بهبود رتبه سایت و ...

دیدگاهتان را بنویسید